Mexičtí lékaři úspěšně oddělili siamská dvojčata

Šestiměsíční siamská dvojčata se v úterý podařilo úspěšně oddělit chirurgům ve středomexické Guadalajaře. Na několikahodinové operaci se podílelo 35 lékařů…

GUADALAJARA – Šestiměsíční siamská dvojčata se v úterý podařilo úspěšně oddělit chirurgům ve středomexické Guadalajaře. Na několikahodinové operaci se podle agentury EFE podílelo 35 lékařů.

Marisol a Mariana Villalobosovy byly spojeny od hrudní kosti až po pupík. Děvčátka sice spojovalo 25 centimetrů kůže, avšak každé mělo své srdce ve společném osrdečníku a spojená játra, jež však fungovala nezávisle na sobě, vysvětlil ředitel pediatrického oddělení Jesús Ariaga.

Lékaři se zprvu domnívali, že holčičky mají jedna společná játra a střeva, ale při operaci zjistili, že jsou funkčně nezávislá, což usnadnilo zákrok.

Jediné nebezpečí, které oběma hrozí nyní, je infekce nebo krvácení, a proto jsou pod stálým dohledem.

S přípravou na operaci siamských dvojčat, která se narodila loni v červenci, lékaři začali již v srpnu; tehdy jim zavedli rozpínače, které umožnily kůži roztáhnout až o šest centimetrů. Podruhé jim rozpínače zavedli v listopadu.

Na holčičky, které stráví v nemocnici ještě několik týdnů, doma čekají jejich rodiče a bratříčci ve věku tří a osm let.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!