Mezi republikány v Senátu rostou pochybnosti o náhradě Obamacare

Mezi republikánskými senátory rostou pochybnosti o senátním návrhu zákona, který by měl nahradit systém zdravotního pojištění bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy známý jako Obamacare.

Hlasovat pro návrh aktuálně nechce pět republikánských senátorů a dalších zhruba osm má k připravovaným změnám výhrady, napsala agentura AP. Prezident Donald Trump, který z odvolání Obamacare učinil jeden ze svých předvolebních slibů, by rád, aby Senát hlasoval o novém modelu pojištění ještě tento týden, vzhledem k rostoucí skepsi zákonodárců z umírněného i konzervativního křídla Republikánské strany se to ale nezdá pravděpodobné.

Již v květnu vlastní návrh schválila Sněmovna reprezentantů, kde ale drží republikáni pohodlnou většinu. Ve 100členném Senátu, který vypracoval vlastní verzi změn, naopak disponují těsnou většinou 52 křesel. V případě nerozhodného stavu sice může do hlasování zasáhnout z titulu své funkce nevoleného předsedy Senátu viceprezident Mike Pence, i tak ale republikáni nesmí ztratit více jak dva hlasy.

Pokud by podle analytiků senátoři návrh zákona odmítli, byl by to pro Trumpa velký neúspěch v prosazování jeho volebního programu a v případě Obamacare pak dvojnásobný. Na konci března se totiž k hlasování ve Sněmovně reprezentantů o náhradě již schylovalo, ale kvůli nedostatečné podpoře mezi republikány se Trump rozhodl tento bod stáhnout z programu.

„Máme velmi dobrý plán,“ prohlásil Trump o chystaných změnách zdravotního pojištění v nedělním rozhovoru s novináři. Na dotaz k republikánským senátorům, kteří se staví proti návrhu, pak řekl, že tito zákonodárci chtějí několik věcí ujasnit. „To vysvětlení dostanou,“ dodal prezident.

Nespokojení senátoři v čele s neúspěšným kandidátem z loňských republikánských primárek Tedem Cruzem či krajně konzervativním senátorem z Kentucky Randem Paulem žádají změny návrhu, mimo jiné chtějí výraznější odklon od zdravotnických programů zaštiťovaných vládou.

Zhruba osm dalších republikánských senátorů, kterým se návrh sice nelíbí, ale zatím nevyslovili nesouhlas, chtějí menší škrty v rámci pojistného plánu pro sociálně slabé Medicaid. Návrh mimo jiné počítá se zrušením daně pro Američany s vysokými příjmy, z níž federální pokladna část programu Medicaid financovala.

Proti omezení finančních zdrojů pro Medicaid je mimo jiné republikánská senátorka Susan Collinsová, která kritizuje i navrhované škrty pro program plánovaného rodičovství. Dodala, že pro Bílý dům bude velmi obtížné najít kompromis, který by uspokojil jak umírněné republikány, tak zapřisáhlé konzervativce.

Velká část senátorů navíc nechce o návrhu hlasovat, dokud si neprostuduje analýzu nezávislého Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Ta by mohla být sice hotová, i tak ale mnozí senátoři nevidí hlasování v tomto týdnu jako reálné a k posouzení návrhu žádají více času.

Ohodnoťte tento článek!