Michelle Obamová zahájila kampaň proti dětské obezitě

dítě, obezita, nadváha

První dáma Spojených států Michelle Obamová zahájila v úterý veřejnou kampaň nazvanou Hýbejme se, která má zastavit šíření dětské obezity. Ta už podle ní v USA přerostla v epidemii.

Každé třetí americké dítě má nadváhu nebo je obézní, čímž je vystaveno vyššímu riziku rozvoje cukrovky, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu a dalších nemocí.

Na léčení nemocí souvisejících s obezitou jsou v USA vydávány každoročně miliardy dolarů. Odborníci na zdraví varují, že dnešní děti budou mít kratší průměrnou délku života než jejich rodiče.

„Nikdo z nás nechce pro naše děti takovou budoucnost,“ řekla Obamová v Bílém domě. „Musíme proto jednat, hýbejme se.“

Její kampaň má čtyři části: pomoc rodičům při výběru zdravější stravy, zajistit ve školách zdravější jídlo, udělat zdravou stravu dostupnější a přimět děti, aby se více hýbaly a cvičily.

Cílem ambiciózního programu první dámy USA je zvrátit nepříznivý trend v dětské obezitě během jedné generace, tedy aby děti, které se dnes rodí, měli po dosažení dospělosti správnou váhu.

„To není jako u nějaké nemoci, kde se stále čeká, až bude vynalezen lék. My léčbu obezity již známe,“ řekla Obamová.

Součástí kampaně je zajistit, aby bylo na obalech potravin jednodušší a srozumitelnější označení jejich složení. Významnou změnu má být také to, že na přední straně slazených nápojů, v jejichž konzumaci jsou americké děti na světové špičce, budou přehledně vyznačeny nutriční hodnoty.

Americká akademie pediatrů vyzývá lékaře, aby sledovali u dětí BMI, tedy index tělesné hmotnosti. Ve školách se má servírovat zdravější strava. Kongres by měl letos novelizovat zákon o stravování dětí a vláda žádá zákonodárce, aby schválili na příští dekádu deset miliard dolarů pro školy, aby mohly provést potřebné změny.

Na obědy ve školách chodí více než 31 milionů dětí a mnohé děti spotřebují až polovinu denní dávky kalorií právě ve školních zařízeních.

Součástí programu je také vést děti k tomu, aby se více hýbaly a cvičily: doporučuje se hodina denně.

Byla zřízena i webová stránka, kde jsou rady, jaké potraviny nakupovat, jsou tam vyhledávače receptů a další užitečné zdroje.

Ohodnoťte tento článek!