Přejít na obsah

Ministr nechce ustoupit nespokojeným slovenským lékařům

zpět
25.7.2011
Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik.
zvětšitMinistr zdravotnictví Ivan Uhliarik.
Autor: Ministerstvo zdravotníctva SR

Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik. | Autor: Ministerstvo zdravotníctva SR

 

Slovenský ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik nechce ustoupit nespokojeným lékařům, kteří hrozí podobně jako předtím jejich čeští kolegové podáním výpovědí kvůli špatným podmínkám ve zdravotnictví.

Lékaři také požadují zastavení rozběhnuté transformace nemocnic na akciové společnosti, která podle nich umožní soukromým firmám ovládnout poskytování zdravotní péče. Ministr ale tvrdí, že změna přinese transparentnější financování nemocnic, z nichž mnohé čelí vysokým dluhům.

„Odmítám jakékoliv vydírání anebo nátlak ze strany nějaké organizace, která říká, že neustoupí ze svých požadavků,“ řekl dnes Uhliarik.

Podle lékařských odborů je k prosazení požadavků zatím ochotno podat výpověď na 3250 lékařů. Akce pokračuje, zatím však není jasné, zda lékaři výpovědi opravdu podají. Zdravotníci dosud několikrát svými protesty na špatnou situaci v sektoru upozorňovali, k ostřejším formám však nepřistoupili.

„Nemíníme vést dialog pro dialog, zatímco druhá strana pokračuje v přípravě transformace. Do jednání jdeme s tím, že naše požadavky tvoří jeden komplex. Nemíníme se spokojit se splněním dvou tří požadavků výměnou za tichý souhlas s transformací,“ prohlásil tento týden odborový předák Marian Kollár.

Změna právní formy nemocnic, kterou již schválil parlament, by se měla uskutečnit do konce letošního roku; podle ministra lékařům přinese vyšší platy i lepší pracovní podmínky. Ministerstvo rovněž tvrdí, že v současnosti mají nejvyšší platy lékaři právě v nemocnicích transformovaných na akciové společnosti. Průměrný plat slovenského lékaře loni dosáhl téměř 1600 eur (kolem 39.000 korun).

Hrozbou výpovědí si čeští lékaři letos vymohli zvýšení platů a tímto úspěchem se inspirovali jejich slovenští kolegové. Někteří odborníci však pochybují, zda se jejich akci podaří rovněž dovést do zdárného konce, protože slovenští lékaři prý nejsou tak jednotní jako Češi.

Slovenské zdravotnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz, situace se ještě zhoršila po propuknutí světové hospodářské krize. Kvůli chybějícím financím se letos v nemocnicích zrušili desítky oddělení a necelá desetina z celkového počtu 34.000 lůžek. Někteří pacienti proto musí za zdravotní péčí cestovat do vzdálenějších měst.


Komentovat článek: Ministr nechce ustoupit nespokojeným slovenským…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Ministr nechce ustoupit nespokojeným slovenským…

Komentáře

další 2 komentáře
Emily Jen jim platy moc nezvyšujte.  | 6. 08. 2011 03:44

Vy jste asi nebyla nikdy v nemocnici, že, Jano? Takové bludy by jste nemohla vypustit ze své huby, kdyby jste poznala problematiku práce všech zdravotníků. Jak by se vám líbilo rozhodovat o diagnóze 8 hodin a pak jít na službu až do dalšího dne, kdy vás kdykoli a odkudkoli zavolají k pacientovi a pak další den sloužit svou normální 8-hodinovou službu? S plnou zodpovědností za svá rozhodnutí o léčbě. Dokázalo by vám to ještě myslet?Určitě ne, vám ne.

Jana Jen jim platy moc nezvyšujte.  | 26. 07. 2011 20:03

Pak už nepůjdou ani za zástup ,když to bude potřeba. Lékaři jsou rozmazleni ,mnozí ještě nic nedokázali a chtějí si slíznout i tu třešničku za nic. Systémova chyba by byla,přeplacený pracovník bez odpovědnosti.Zvýšit odměny za vyléčení -tudíž až za správnou léčbu.Ne, aby vláčeli pacienty po odděleních a nic se nakonec neléčí /drancují pojišťovnu/jen dají lék na potlačení nějaké bolesti a hotovo.Když pacientovi -nic není tak přece nejde k lékaři/pokud to není preventivka. Proto přijde k lékaři když si neví rady!! Lepší pro lékaře/některé/je neléčit, nechat do chronických potížích ,či pokročilé nemoci,a pak je vláčet po odděleních.Nebo z nich udělají simulanta-a neurotika. Však to pojišťovny zaplatí.Tady je chyba!!V systému léčby na začátku nemoci bagatelizovat ,přecházet ,neodpovědnost lékařů a nehospodaření pojišťoven včetně kontrol.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné