Ministři EU rozhodli o přísnějších normách pro vody na koupání

Pobřežní i sladké vody určené ke koupání budou muset splňovat přísnější hygienické normy než dosud. Rozhodli o tom dnes v Lucemburku ministři životního prostředí „pětadvacítky“. Český ministr Libor Ambrozek se vzhledem k vládní krizi v ČR jednání nezúčastnil…

BRUSEL/LUCEMBURK –

Nové standardy začnou v unii platit zřejmě od příští letní sezony. „Je to přínos pro zkvalitnění vody i v České republice,“ řekl Ambrozkův náměstek Tomáš Novotný.

Jednodušší, ale přísnější kritéria

Nová legislativa, nahrazující starou „koupací směrnici“ z roku 1976, zároveň zjednodušuje dosavadní pravidla.

Hygienici budou místo předchozích 19 parametrů kvality vody sledovat dvě hlavní kritéria, takzvané ukazatele fekálního znečištění.

Zkoumat budou především nežádoucí přítomnost střevních enterokoků a bakterie zvané Escherichia coli.

Vzorky kontroloři dosud odebírali vždy přibližně 14 dní před začátkem místní koupací sezony a poté každých 14 dní během sezony. Nová směrnice tuto povinnost nemění.

NOVÁ KRITÉRIA:
Hygienici budou sledovat dvěhlavní kritéria – ukazatelefekálního znečištění. Zkoumatbudou především přítomnoststřevních enterokoků abakterie Escherichia coli.

Evropská komise, která směrnici navrhla, je podle svého mluvčího Reija Kemppinena s výsledkem ministerského jednání spokojena.

„Normy, které dnes byly přijaty, nejsou tak přísné, jak jsme navrhovali. Přesto je považujeme za zlepšení oproti dosavadnímu stavu,“ uvedl v pondělí Kemppinen.

Ačkoli se členské státy ještě během loňské sezony řídily starou směrnicí, kvalita pobřežních i sladkých vod určených v Evropské unii ke koupání se podle nedávného výzkumu Evropské komise neustále zlepšuje.

Průzkum se zatím týkal pouze zemí „patnáctky“, ale od letošního roku zahrne i česká jezera, rybníky a úseky řeky. Na umělá koupaliště se žádné evropské normy nevztahují.

Nedohoda kolem geneticky upravované kukuřice

Ministři naopak nedospěli ke shodě v otázce povolení dovozu geneticky upravené krmné kukuřice do zemí EU.

Kukuřici, která nese označení NK603, vyrábí americký koncern Monsanto. Konečné slovo tedy bude mít Evropská komise, která by se měla vyslovit do několika týdnů.

Evropská komise již v květnu povolila dovoz konzervované geneticky modifikované kukuřice BT-11 a ukončila tak pětiletý zákaz prodeje nových upravených plodin GMO na jednotném vnitřním trhu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!