Ministryně vyrábí dluhy

„Ministryně žádá 4 mld. na oddlužení VZP. Pro posouzení oprávněnosti jejího požadavku je důležité vědět, že poslední úhradovou vyhláškou ministryně způsobila zvýšené náklady VZP jen na 1. pololetí 2005 o 2,5 mld., přičemž je pravděpodobné, že bude platná i pro druhou polovinu roku, tedy celkem 5 mld. navíc,“ píše v komentáři stínový ministr Julínek…

Ministryně žádá 4 mld. na oddlužení VZP. Pro posouzení oprávněnosti jejího požadavku je důležité vědět, že poslední úhradovou vyhláškou ministryně způsobila zvýšené náklady VZP jen na 1. pololetí 2005 o 2,5 mld., přičemž je pravděpodobné, že bude platná i pro druhou polovinu roku, tedy celkem 5 mld. navíc.

Novou lékovou vyhláškou způsobí VZP nárůst nákladů na léky v 1. pololetí až o 1 mld., připravovaná vyhláška na 2. pololetí má být ještě výživnější, kvalifikovaný odhad je přes 2 mld.! Bratru sečteno, zatne ministryně svými rozhodnutími v roce 2005 sekeru 8 mld. jen pro VZP! Že to bude velmi úspěšný rok pro některé farmaceutické firmy včetně synovy Zentivy, je nabíledni.

Z pohledu údajného sociálního cítění ČSSD je zajímavé, že se zároveň zvyšují doplatky na léky, a to zvláště pro některé skupiny chronicky nemocných.

Předseda vlády Paroubek by měl nad paní ministryní zvýšit dozor. Ne VZP, ale paní ministryně vyrábí dluhy.

Jestli to tak bude pokračovat, spotřebuje Paroubek všechny výnosy z chystané privatizace na řešení krize ve zdravotnictví a nezbude mu nic na zpacifikování svých poslanců.

Právo

Ohodnoťte tento článek!