Monsanto čelí nárůstu soudních sporů po prohraném případu

Americká biotechnologická společnost Monsanto čelí nárůstu soudních sporů, které mohou stát jejího nového vlastníka – německý konglomerát Bayer – miliardy dolarů. Společnost, která vyrábí herbicidní přípravky na bázi glyfosátu, minulý měsíc prohrála soudní spor ve výši 289 milionů dolarů (více než 6,4 miliardy korun). Podle rozsudku produkty Roundup a RangerPro společnosti Monsanto způsobily rakovinu kalifornskému muži, uvedla britská stanice BBC.

Bayer přiznal, že počet žalob na Monsanto vzrostl z 5200 na 8000. Akcie německé firmy od prohraného soudu s Dewaynem Johnsonem ztratily 11 procent své hodnoty. Johnson v žalobě na amerického výrobce osiv, hnojiv a pesticidů tvrdil, že mu glyfosát obsažený v jeho herbicidech způsobil non-Hodgkinův lymfom, což je vážné nádorové onemocnění lymfatického systému.

Akcie společnosti Bayer se ve čtvrtek propadly o dalších 1,7 procenta. Generální ředitel Werner Baumann uvedl, že když společnost Monsanto kupoval, Bayer nemohl předvídat rozsah stávajících soudních sporů. Akvizice v hodnotě 63 miliard dolarů byla dokončena počátkem tohoto měsíce.

Baumann v rozhovoru s německým deníkem Handelsblatt uvedl, že Bayer před dokončením akvizice uskutečnil hloubkovou kontrolu ve firmě, tzv. due diligence, což je standardní postup při převzetí firmy, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze. Při tom také samozřejmě firma zvažovala právní rizika. Ve čtvrtek při telefonické konferenci Baumann upozornil, že z pohledu firmy nárůst počtu žalob ještě neznamená, že žaloby jsou oprávněné.

Baumann zopakoval stanovisko společnosti Bayer, že soudní rozhodnutí nebylo v souladu s přístupem regulačních orgánů v USA a jinde, které využívání herbicidů na bázi glyfosátu umožňují.

Vědci se v názorech rozcházejí. Americká agentura pro ochranu životního prostředí loni v září dospěla k závěru, že glyfosát pravděpodobně není pro člověka karcinogenní. Na druhou stranu Světová zdravotnická organizace v roce 2015 klasifikovala glyfosát jako „pravděpodobně karcinogenní pro člověka“.

Bayer řekl, že se bude snažit verdikt kalifornského soudu zvrátit. V případě, že se to nepodaří, bude se dál odvolávat. Baumann uvedl, že společnost dá přednost tomu, aby se bránila proti všem podaným žalobám na Monsanto u soudu, než aby se snažila je vypořádat mimosoudně.

„Nic se v regulačním statusu výrobku nezměnilo. Po desetiletí máme vysokou poptávku po glyfosátu, protože se jedná o neocenitelný produkt pro pěstitele,“ konstatoval ředitel divize Bayer Crop Science Liam Condon.

Finanční ředitel Wolfgang Nickl řekl, že v hospodářských výsledcích Bayeru, které budou zveřejněny příští měsíc, nevyčlení peníze na případná budoucí odškodnění, ale dá stranou prostředky na právní obranu firmy.

Monsanto čelí nárůstu soudních sporů po prohraném případu
Ohodnoťte tento článek!