Monsanto čelí nárůstu soudních sporů po prohraném případu

Americká biotechnologická společnost Monsanto čelí nárůstu soudních sporů, které mohou stát jejího nového vlastníka – německý konglomerát Bayer – miliardy dolarů. Společnost, která vyrábí herbicidní přípravky na bázi glyfosátu, minulý měsíc prohrála soudní spor ve výši 289 milionů dolarů (více než 6,4 miliardy korun). Podle rozsudku produkty Roundup a RangerPro společnosti Monsanto způsobily rakovinu kalifornskému muži, uvedla britská stanice BBC.

Bayer přiznal, že počet žalob na Monsanto vzrostl z 5200 na 8000. Akcie německé firmy od prohraného soudu s Dewaynem Johnsonem ztratily 11 procent své hodnoty. Johnson v žalobě na amerického výrobce osiv, hnojiv a pesticidů tvrdil, že mu glyfosát obsažený v jeho herbicidech způsobil non-Hodgkinův lymfom, což je vážné nádorové onemocnění lymfatického systému.

Akcie společnosti Bayer se ve čtvrtek propadly o dalších 1,7 procenta. Generální ředitel Werner Baumann uvedl, že když společnost Monsanto kupoval, Bayer nemohl předvídat rozsah stávajících soudních sporů. Akvizice v hodnotě 63 miliard dolarů byla dokončena počátkem tohoto měsíce.

Baumann v rozhovoru s německým deníkem Handelsblatt uvedl, že Bayer před dokončením akvizice uskutečnil hloubkovou kontrolu ve firmě, tzv. due diligence, což je standardní postup při převzetí firmy, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze. Při tom také samozřejmě firma zvažovala právní rizika. Ve čtvrtek při telefonické konferenci Baumann upozornil, že z pohledu firmy nárůst počtu žalob ještě neznamená, že žaloby jsou oprávněné.

Baumann zopakoval stanovisko společnosti Bayer, že soudní rozhodnutí nebylo v souladu s přístupem regulačních orgánů v USA a jinde, které využívání herbicidů na bázi glyfosátu umožňují.

Vědci se v názorech rozcházejí. Americká agentura pro ochranu životního prostředí loni v září dospěla k závěru, že glyfosát pravděpodobně není pro člověka karcinogenní. Na druhou stranu Světová zdravotnická organizace v roce 2015 klasifikovala glyfosát jako „pravděpodobně karcinogenní pro člověka“.

Bayer řekl, že se bude snažit verdikt kalifornského soudu zvrátit. V případě, že se to nepodaří, bude se dál odvolávat. Baumann uvedl, že společnost dá přednost tomu, aby se bránila proti všem podaným žalobám na Monsanto u soudu, než aby se snažila je vypořádat mimosoudně.

„Nic se v regulačním statusu výrobku nezměnilo. Po desetiletí máme vysokou poptávku po glyfosátu, protože se jedná o neocenitelný produkt pro pěstitele,“ konstatoval ředitel divize Bayer Crop Science Liam Condon.

Finanční ředitel Wolfgang Nickl řekl, že v hospodářských výsledcích Bayeru, které budou zveřejněny příští měsíc, nevyčlení peníze na případná budoucí odškodnění, ale dá stranou prostředky na právní obranu firmy.

Ohodnoťte tento článek!