Moskevské nemocnice vydělávají na prodeji lidských orgánů

Prodej lidských orgánů je prý výnosným zdrojem příjmů moskevských
nemocnic. Podle ruských médií lékaři záměrně neléčí těžce nemocné pacienty, aby mohli konstatovat smrt a prodat jejich orgány bohatým klientům…

MOSKVA –

Ruská státní televize RTR přinesla dokument upozorňující na obchody s lidskými orgány, na němž se podílejí oficiální nemocniční ústavy. V Moskvě údajně působí několik nemocnic, jež mají „neformální vztahy“ se střediskem dárcovství.

„Na člověka, který se ocitl mezi životem a smrtí, se dívají jako na zdroj příjmů. Když má bohaté příbuzné, snaží se (lékaři) dostat z nich co nejvíc. Když nemá, pak je 'rozebrán na součástky' a rozprodán. O lidský život nikdo nebojuje,“ tvrdí novinář Arkadij Mamontov.

Živého muže se už lékaři nepokoušeli zachránit

Letos v dubnu byla Moskva otřesena případem, kdy se v nemocnici číslo 20 lékaři chystali vyjmout játra 35letému pacientovi, který se dostal do nemocnice po dopravní nehodě kvůli vážnému úrazu hlavy.

Ačkoli byl stále naživu, jeho tělo bylo připraveno k operaci, jejíž cílem bylo odebrání orgánů. Zcela náhodou se o tom dozvěděla přítelkyně nemocného, která zavolala policii. Příslušníci zvláštního oddílu OMON vtrhli na operační sál těsně před zahájením zákroku. Pacient sice zemřel, avšak teprve o půl hodiny později, než měla začít operace. Jak tvrdí média, lékaři se pacienta ani nepokoušeli zachránit a ihned ho poslali na „kuchání“.

Případ zplsobil ještě větší úbytek orgánů

Případ, který prokuratura dosud vyšetřuje, vyvolal rozporuplné reakce. Po určitopu dobu byly v Moskvě pozastaveny transplantace. Lékaři v obavách, že budou obviněni z trestného činu, přestali dodávat Ústavu transplantací orgány, kterých je beztak nedostatek. Ročně se provádí jen kolem 500 transplantací.

Kritici poukazovali na to, že pacient byl stejně před smrtí a skandál jen způsobil zdravotní komplikace stovkám jiných lidí.

„Jsme pro záchranu života. Je potřeba se ale chovat poctivě. To přece nejde, aby se člověk ještě hýbal a už se mu vyndávala játra nebo srdce,“ uvedl Mamontov ve svém filmu.

Deník otiskl seznam pacientů, jejichž orgány byly na prodej

Deník Moskovskij komsomolec zároveň přinesl svědectví z Ostroumovovy nemocnice číslo 33 v centru Moskvy, kde personál i pacienti potvrzují, že prodej orgánů je v tomto ústavu běžná praxe. Otiskl dokonce seznam pacientů, jejich orgány byly údajně prodány.

Lékař, který na „vhodného“ pacienta upozorní, dostává prý 500 rublů. Zbytek si účtuje vedení nemocnice. Příbuzní o odebrání orgánů svým blízkým nemají ani potuchy.

Deník rovněž citoval několik pacientů, kteří si stěžovali na nesnesitelné podmínky v nemocnici. Tvrdí, že lékaři i personál nemocnice odmítají poskytnout jakoukoli péči, pokud nedostanou úplatek. Tvrdí, že nedostávají léky, injekce, ani jídlo, nikdo jim nevyměňuje povlečení, starší lidé jsou nuceni ležet ve vlastních exkrementech.

„Všechno se ale změní, když lékaři zjistí, že už brzy umřete. Několik vteřin před smrtí o vás bude výborně postaráno. Stáváte se totiž zdrojem příjmů. Máte spoustu orgánů…,“ uvedl list.

Podle televize RTR nemocnice běžně prodávají „na součástky“ orgány bezdomovců a lidí, k nimž se nikdo nehlásí. „Na kvalitu 'zboží' se příliš nedbá. Klienti, kteří si orgány kupují, je přece nebudou reklamovat. Je ale důležité mít styky. Ačkoli na transplantaci v Moskvě čeká asi 1500 lidí, na řadu přicházejí ti, kdo nejvíce zaplatí,“ tvrdí Mamontov. Za „urychlení“ transplantace se údajně platí kolem 25.000 dolarů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!