MSF: V uprchlických táborech v Řecku panují hrozné podmínky

Lékaři bez hranic, MSF

Přetékající toalety, haldy zapáchajícího odpadu a zoufalé rodiny uprchlíků. Tak to podle snímků organizace Lékaři bez hranic (MSF), které zveřejnil britský list Daily Mail, vypadá v současnosti v uprchlických táborech na řeckém ostrově Lesbos. V uplynulých dnech tam dorazilo na 5000 běženců většinou ze Sýrie, z Afghánistánu a Iráku. Podobná situace je podle MSF i na ostrově Kos.

Mnoho uprchlíků na Lesbu je nuceno spát venku mezi hromadami odpadků a rozbitým sklem. Špatné hygienické podmínky panují podle deníku nejen v přeplněném uprchlickém táboře Moria zřízeném vládou, ale i v neoficiálním zařízení Kara Tepe.

Organizace Lékaři bez hranic, která alarmující snímky z tábora pořídila a zveřejnila, vyzvala země Evropské unie, aby situaci pomohly napravit. „Tábory nejsou čisté. Když je tam mnoho lidí, podobně jako třeba na diskotéce s 2000 neosprchovanými lidmi, tak to tam páchne,“ řekla koordinátorka MSF na Lesbu Elisabetta Fagaová. Místní úřady se podle ní sice snaží o úklid, ale nestíhají.

Na Lesbos v červnu dorazilo 15.000 imigrantů. „Pro ostrov je velmi těžké takové množství zvládnout,“ dodala Fagaová. Většina běženců doufá, že se z Lesbu dostane do Atén a dále do západní Evropy.

MSF uvádějí, že přes snahu řeckých úřadů není ani dost jídla všechny. Řecké úřady by podle této organizace měly zřídit další střediska pro uprchlíky, kde by přístřešky, jídlo a lékařskou péči poskytovaly humanitární organizace. „Vzhledem k hluboké ekonomické krizi v Řecku se nedá předpokládat, že by Řecko zvládlo tuto situaci samo,“ řekl šéf mise MSF v Řecku Stathis Kyrusis.

Ohodnoťte tento článek!