Mugabe je vyslancem dobré vůle WHO, dle opozice je to pokrytecké

Zimbabwská opozice a aktivisté za lidská práva kritizují Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za udělení funkce vyslance dobré vůle prezidentovi Robertu Mugabemu.

Podle kritiků je právě Mugabe zodpovědný za totální rozvrat zimbabwského zdravotnictví, WHO se tak nyní prý chová pokrytecky. Třiadevadesátiletý Mugabe funkci vyslance dobré vůle WHO převzal ve středu v uruguayském Montevideu. Kritici však upozorňují, že prezident za lékařskou péčí často cestuje do zahraničí. Za poslední rok se mimo Zimbabwe léčil zatím třikrát, naposledy v Singapuru. Nová funkce, kterou ho WHO obdařilo, je proto podle opozice absurdní.

„Pokud (politický) lídr musí vyjet do jiné země, aby se tam nechal ošetřit, ukazuje to, že nemůže obdržet lékařskou péči v Zimbabwe. Celý zdravotnický systém je na kusy. Nevím, jaké politické hry tato organizace hraje, když udělí (tomuto) muži takový titul,“ cituje list mluvčí místní lidskoprávní organizace Salani Mutseyamiovou.

Zimbabwské státní nemocnice podle tvrzení jednoho z místních zdravotníků v podstatě nefungují, chybí jim léky i vybavení. Centrální nemocnice v metropoli Harare loni kvůli nedostatku zdravotnických potřeb zrušila jakékoliv operace a péči poskytuje jen pacientům v kritickém stavu a ženám u porodu.

Autoritářský Mugabe je nejstarší hlavou státu na světě a jedním z nejdéle panujících afrických vůdců.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!