Musíme pacientům poradit, jak najít vhodné stránky, míní američtí lékaři

Američtí lékaři upozorňují: zdravotnické servery nejsou nijak regulovány, neexistuje žádná oficiální autorita, která by je posuzovala. Ukázal to také průzkum intertenových stránek. Lékaři se vyhledali všechny weby obsahující heslo
„Ewingův sarkom“…

Mnoho pacientů si na internetu hledá informace o své diagnóze. Má to svá pro i proti. Velká část údajů totiž není zcela důvěryhodná. Internet určitým způsobem zasáhl do komunikace mezi lékařem a pacientem.

Američtí odborníci na tuto problematiku upozorňují, že je třeba, aby obě strany – tedy jak lékař, tak i pacienti – pozměnily své chování. „Již neplatí model, že lékař jako jediný má informace, a proto je nejlepší svěřit se se vším všudy do jeho rukou a již si s ničím nelámat hlavu,“ říká doktor Tom Ferguson, autor stránek Health Online.

Přínosem internetových serverů o zdraví a zdravém životním stylu je to, že se pacient může radit s více odborníky, hledat v odborných článcích, a to na serverech po celém světě.

A co si o lidech, kteří vyhledávají informace o zdraví na internetu, myslí sami lékaři? Obávají se těch, kteří budou chrlit vyčtené informace a do všeho jim mluvit? Ne – největší problém vidí v tom, že zdravotnické servery nejsou nijak regulovány, neexistuje žádná oficiální autorita, která by je posuzovala. Mnohé jsou pro lékaře spíše úsměvné. Nemají žádné odkazy na zdroje svých tvrzení. A to může být velmi nebezpečné.

Doktor Alan Beer z Chicago Medical School není současným stavem znepokojen. Podle něho lidé vyhledávají zdravotnické servery spíše proto, aby našli kontakt na doktora či lékařské zařízení. Nikoliv tedy pro to, aby našli návod, jak se sami vyléčit. Ze své zkušenosti uvádí, že mnoho neplodných párů, které vyhledaly jeho služby, našly odkaz právě prostřednictvím internetu.

Vyhledávání zdravotnických informací na internetu je snadné a rychlé. Podle nové studie je však mnoho z nich nepřesných a často velmi zavádějících. Odborníci z University of Michigan Health System však internet nezavrhují a stále jej doporučují jako zdroj pro získávání informací o zdraví.

Ovšem důrazně varují uživatele, že je třeba mezi stránkami dobře vybírat a posuzovat je kritickým okem.

Odborníci z Michigan Health System provedli následující studii: začali vyhledávat informace o jednom typu rakoviny. Polovina stránek, které našli, obsahovala informace, jež byly podle všeho vědecky neověřeny. Kolem šesti procent z těchto stránek obsahovalo chybné informace, ostatní byly spíše zavádějící. Během sledování našli také stovky chybných a neexistujících odkazů na další stránky.

Studie ověřovala heslo Ewingův sarkom

K pokusu využili dva lékaři pracující nezávisle na sobě čtyři největší vyhledávače a zkoumali odkazy na klíčové slovo Ewingův sarkom, což je druh zhoubného kostního nádoru. Vyskytuje se zejména u dětí či mladších osob ve velkých i drobných kostech.

Prozkoumali a hodnotili 400 z 27 tisíc odkazů, které jim vyhledávače nabídly. A výsledek? Méně než polovina z nich informace o Ewingově sarkomu obsahovala, 60 procent z nich uvádělo údaje a používalo informace z výzkumu, který sice existuje, ale uváděné výsledky nebyly přesné, a navíc se ho tvůrci stránek ani nezúčastnili.

Dalších 40 procent stránek obsahovalo data, kterým chyběl zdroj a nebyla ani nijak ověřena. Odborníci říkají, že lékař by měli svým pacientům poradit, které stránky jsou dobré a které ne. „Musíme poučit lidi, kteří na internetu zdravotnické informace vyhledávají, tak, aby byli schopni jejich kvalitu posoudit,“ tvrdí doktorka Sybil Biermannová, která se podílela na studii.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!