Na 1600 slovenským lékařům dnes vyprší výpovědní lhůta

Ilustrační foto; lékař, hodiny, přesčasy

Bouřícím se slovenským lékařům, kteří si od vlády nevymohli razantní zvýšení platů a ohlásili odchod z nemocnic, dnes vyprší dvouměsíční výpovědní lhůta. Základní péči o pacienty se zdravotnickým zařízením patrně podaří udržet, protože po vyhlášení nouzového stavu v zemi může 16 nejvíc ohrožených nemocnic povolat do služeb i odcházející doktory.

Na výpovědích podle ministerstva zdravotnictví v úterý trvalo 1600 z asi 7000 doktorů. Jednotu protestujících lékařů poznamenal postup části jejich kolegů, kteří v uplynulých dnech výpovědi stáhli. Situace se zlepšila zejména v jedné z košických nemocnic, která jen za úterý oznámila návrat 140 doktorů do práce.

V září přitom výpovědi podalo na Slovensku více než 2400 lékařů a ještě před nedávným krachem jednání mezi vládou a odbory bylo k odchodu z nemocnic odhodláno na 2000 zdravotníků.

Zatím není jasné kolik z nespokojených doktorů bude muset v nemocnici zůstat navzdory tomu, že jim skončí výpovědní lhůta. Některá zdravotnická zařízení už ohlásila, že pracovní povinnost zdravotníkům nařídí, další čekají na to, zda doktoři od protestu ustoupí.

Ohodnoťte tento článek!