Na evropské úrovni vznikne skupina pro práva pacientů

Členské země Evropské unie by měly do konce června nominovat svého zástupce do skupiny na vysoké úrovni, která se bude zabývat mimo jiné právy pacientů v EU. Uvedl to ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi, který se zúčastnil jednání rady ministrů v Lucemburku…

LUCEMBURK – Skupina zřízená Evropskou komisí by se měla sejít na svém prvním zasedání 1. července v Bruselu.

Obsazení by mělo být reprezentativní, ve skupině by neměli být úředníci, ale lidé s rozhodovací pravomocí, kteří budou zastupovat stát. Kdo tam bude za Českou republiku, zatím není jasné,“ uvedl Kubinyi.

Skupina se bude věnovat právům pacientů, například jejich pohybu po zemích unie. Pravidla totiž jsou dost nejasná a v praxi se leckdy ani nedodržují.

„Pokud jde o mobilitu pacientů, mnoho bylo uděláno, ale to podstatné ještě zůstává. Podle všeho vznikne ještě skupina na vysoké úrovni při Radě unie, která se bude zabývat otázkami národních zdravotnických systémů a tím, jaké by měly poskytovat služby,“ uvedl Kubinyi.

Největším problémem podle něj zůstává, že v zemích EU neexistují dostatečné statistiky o tom, kolik lidí cestuje za léčbou do jiných členských států. Neexistují ani potřebné analýzy, jak bude vypadat situace v budoucnu, dodal.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!