Na Filipínách přestali očkovat proti dengue, látka není bezpečná

Na Filipínách přerušili preventivní očkování proti horečce dengue a vyšetřují možnost škodlivosti vakcíny u 730.000 naočkovaných dětí. Výrobce látky francouzská firma Sanofi přiznala, že vakcína může zhoršit stav lidí, kteří horečnatou chorobou onemocní poprvé.

Tropickou horečku dengue šíří komáři, ve vážných případech může být smrtelná, když způsobí vnitřní krvácení. Projevuje se vysokou teplotou, bolestmi kloubů a nevolností. Ročně jí onemocní na celém světě až 400 milionů lidí.

Zástupci firmy Sanofi oznámili, že nikdo z naočkovaných lidí na Filipínách zatím nezemřel a naočkované osoby jsou pod dohledem.

Mluvčí filipínského prezidenta Harry Roque prohlásil, že by lidé neměli propadat panice a že se vláda záležitostí zabývá.

Vakcína Dengvaxia firmy Sanofi je vůbec první povolená očkovací látka proti horečce dengue. Minulý týden ale firma přiznala, že studie zaměřené na dlouhodobý účinek ukázaly, že je vakcína účinná pro lidi, kteří se už v minulosti nakazili, avšak je riziková pro ty, kdo se nakazí poprvé. Nemoc se u nich může projevit v těžší podobě. Firma sdělila, že o tom bude informovat lékaře i veřejnost.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!