Na Haiti se po hurikánu šíří cholera, již na 800 nemocných

Dva týdny po ničivém hurikánu Matthew, který na Haiti způsobil smrt tisícovky lidí, roste v této nejchudší americké zemi počet případů cholery.

Po hurikánu registrují na tomto karibském ostrově již téměř 800 nemocných cholerou, informovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala zároveň k rychlé humanitární pomoci, která je zatím nedostatečná a podle místních úřadů se do některých oblastí stále ani nedostala.

Nejdůležitější je v boji s cholerou zajistit dostatek čisté pitné vody. Po hurikánu a po přívalových deštích jsou na Haiti přírodní zdroje pitné vody znečištěné a v řadě oblastí neexistuje kanalizační systém.

Podle údajů haitského ministerstva zdravotnictví bylo od 9. do 15. října v zemi registrováno 773 případů cholery, většina z nich na jihu Haiti. Právě tato oblast byla 4. října hurikánem Matthew zasažena nejhůře.

Světová zdravotnická organizace (WHO) poslala minulý týden na Haiti milion dávek vakcíny proti choleře, protože se obává epidemie podobné té, která vypukla v roce 2010. Tehdy po zemětřesení, jež si vyžádalo na 230.000 obětí, zemřelo na choleru na 10.000 Haiťanů. Rok po zemětřesení registrovaly tamní úřady na 300.000 případů cholery.

Podle zástupce WHO na Haiti lékaře Jeana-Luka Ponceleta postihl hurikán Matthew přes dva miliony lidí, z nichž 1,4 milionu potřebuje okamžitou pomoc. „Na 200.000 lidí přitom žije v horských oblastech, kam je velmi obtížný přístup,“ popsal katastrofální situaci Poncelet. „Nevíme, zda nejsou další lidé nemocní cholerou v oblastech, kam jsme se dosud nedostali,“ uvedl poradce generálního tajemníka OSN David Nabarro, který měl na starost boj s cholerou na Haiti v roce 2010.

Ohodnoťte tento článek!