Na potrat si Britky zajdou ke svému praktickému lékaři

Titulní obrázek

Na potrat ženy v Británii zřejmě brzy začnou chodit k praktickému lékaři. Zvažuje to tamní ministerstvo zdravotnictví. Praktici by mohli v budoucnu pacientkám do devátého týdne těhotenství předepsat takzvanou interrupční tabletu…

Podle informací ministerstva zkušební provoz už běží ve dvou nemocnicích.

Zákon momentálně umožňuje provádění potratů jenom specialistům ve vybraných klinikách. To by se mohlo v dohledné době změnit.

„Chceme vyhodnotit bezpečnost a efektivitu zákroků vykonaných v ordinacích praktických lékařů. Posudek bude po Novém roce. Posléze se rozhodneme, jestli projekt uvedeme do praxe,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Ne všichni praktičtí lékaři ovšem aktivitu ministerstva vítají. Podle viceprezidentky Ženské zdravotní federace Fiony Cornishové nebudou chtít lékaři službu za stávajících podmínek vykonávat.

Důvodem je podle ní časová vytíženost a malý přísun peněz ze zdravotnických fondů.

„Praktičtí lékaři již vykonávají malé chirurgické zákroky. Pochybuji ale o tom, že s přijetím novinky se podpora fondů adekvátně zvýší,“ uvedla.

Podle magazínu Puls, odborného časopisu praktických lékařů, probíhá testování novinky v tichosti, aby se zabránilo protestům ze strany ochránců života.

Hlavní myšlenkou projektu je podle Pulsu dát ženám příležitost zbavit se plodu co nejblíže domova.

Zákon umožňující přerušení těhotenství vešel ve Velké Británii v platnost v roce 1967. V té době bylo ročně vykonáno 20 tisíc potratů.

Heinrich Varga, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!