Na Slovensku oznámily další nemocnice zapojení do stávky

Kromě lékařů z bratislavské fakultní nemocnice vstoupí v pátek do časově neomezené stávky za vyšší mzdy a proti nedostatku financí ve zdravotnictví i jejich kolegové z dalších slovenských měst. Stávku chystají v Prešově, Banské Bystrici, Nitře a Zvolenu, uvažují o ní také zdravotníci v Martině…

Bratislava – a Trenčíně. Oznámili to zástupci odborů a vedení jednotlivých nemocnic.

Zaměstnanci nemocnic se tak připojí k časově neomezené stávce, kterou už v pondělí ohlásili zdravotníci v Bratislavě. V bratislavské nemocnici budou lékaři stávkovat od čtvrtka od 15:30 a postupně se do následujícího dne přidají další nemocnice.

Během protestu budou lékaři pacientům poskytovat jen základní péči, řekl dnes šéf lékařských odborů prešovské nemocnice Štefan Hudačko. Z tohoto zdravotnického zařízení se do stávky zapojí asi 80 procent ze 1400 zaměstnanců.

Podle odborářů může stávce zabránit pouze změna postoje vlády. „Vláda má totiž do čtvrtka oznámit své stanovisko, zda zabezpečí finanční prostředky na zvýšení mezd zdravotníků,“ poznamenal Hudačko. Kabinet podle premiéra Mikuláše Dzurindy dosud tvrdil, že požadovanými zdroji nedisponuje.

I v případě, že stávka bude, prešovští lékaři doufají, že nepotrvá déle než dva nebo tři dny. Odboráři z prešovské nemocnice vyhlásili stávkovou pohotovost jako první ze slovenských zdravotníků již v lednu.

Ve fakultní nemocnici v Nitře se ke stávce předběžně připojilo 800 z 1300 zaměstnanců. Počet lékařů, kteří se zapojí do stávky ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici, zatím není známý. Předběžně na pátek ohlásili stávku i lékaři z nemocnice ve Zvolenu. Počet protestujících lékařů však ani tady zatím oznámen nebyl.

Zdravotníci nemocnic v Trenčíně a v Martině by své rozhodnutí měli sdělit ve středu. Nemocnice v některých dalších velkých městech, například v Košicích, Žilině a Považské Bystrici, zatím připojení ke stávce neplánují.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!