Na Slovensku prý dochází k nucené sterilizaci romských žen

Slovenští lékaři ve státních nemocnicích na východu země nutí romské ženy ke sterilizaci. V posledních letech bylo zjištěno 110 takovýchto případů. Tvrdí to organizace Centrum pro reprodukční práva…

BRATISLAVA – v New Yorku a Poradna pro občanská a lidská práva v Košicích, kteří dnes se svou zprávou obeznámili slovenské novináře. Zároveň vyzvali vládu, aby se probrala z letargie.

Kancelář vicepremiéra Pála Csákyho informovala, že již bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele po podezření z vykonávání nedobrovolné a násilné sterilizace romských žen.

Pokud se tato informace potvrdí, bude zahájeno i trestní řízení vůči autorům zprávy, kteří nepostupovali v souladu se zákonem a na viníky nepodali trestní oznámení.

V případě, že se trestný čin ublížení na zdraví nepotvrdí, bude podle vicepremiérovy kanceláře zahájeno trestní stíhání za šíření poplašné zprávy. Csáky informoval také příslušné ministry, generální prokuraturu a policejního prezidenta.

Zástupci nevládních organizací si však za svými tvrzeními stojí. Rovněž se brání tím, že proti nemocnicím, které údajně sterilizace provádějí, chystají patřičné právní kroky.

Podle zmíněné zprávy dochází ke sterilizaci romských žen během druhého nebo třetího porodu pomocí císařského řezu. Zdravotníci údajně dávají ženám v anestezii podepisovat souhlas se sterilizací.

Někdy prý nic netušící pacientky podepíšou souhlas až po provedení zákroku anebo se o sterilizaci dovědí až po několika letech. Rodičky si prý mnohdy vůbec nepamatují, že něco podepsaly. Některé z nich si zase myslí, že svým podpisem vyjádřily souhlas s provedením císařského řezu.

Představitelé nevládních organizací také zjistili, že souhlas se sterilizací podepsaly i nezletilé rodičky. Takový případ se stal 25. dubna 2001 v městečku Gelnica. Romkám prý navíc není umožněno nahlédnout do svých zdravotních záznamů.

Aktivisté upozornili, že romské rodičky jsou ve východoslovenských nemocnicích vystavovány také projevům rasismu. Personál jim údajně nadává a výjimkou není ani bití. Romky prý leží na oddělených pokojích a mnohdy jim nejsou povoleny ani

návštěvy jejich blízkých.

O údajném skandálu informoval také maďarský tisk, podle kterého však nevládní organizace mohou mít problém dokázat, že na Slovensku dochází k podobným praktikám. Několik romských žen si totiž prý nechalo zaplatit za souhlas se sterilizací a teď zase dostaly peníze od zahraničních organizací za to, aby tvrdily, že souhlas se sterilizací podepsaly pod nátlakem.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!