Na Slovensku zemřel Čech, kterého nepřijali do nemocnice

Nemocnice v západoslovenské Skalici odmítla v neděli hospitalizovat těžce nemocného pacienta Dušana Rabovského (44) z ČR. Napsal to slovenský deník Nový čas, podle jehož zprávy již polomrtvého muže odvezli sanitkou z nemocnice zpátky k příteli, u něhož Čech ve Skalici bydlel a kde pak v pondělí ráno zemřel…

„Nechtěli ho ošetřit, protože neměl kartičku zdravotní pojišťovny ani z Česka, ani ze SR,“ řekl Rabovského přítel Václav Janeček ze Skalice, jenž mu přes dva roky poskytoval útočiště. Jak se zjistilo, Rabovský zdravotní pojištění v SR ani v ČR vůbec neměl. Vedení nemocnice ale tvrdí, že hospitalizace nebyla nutná.

Potíže se slinivkou

Rabovský měl už několik let zdravotní problémy, zejména se slinivkou. „Jeho stav se zhoršil v sobotu a v neděli už křičel bolestí,“ říká Janeček. Odvezli ho do nemocnice, ale asi po čtyřech hodinách byl zpátky.

„Dělali mu nějaká vyšetření a dali mu léky proti bolesti. Když ho přivezli, už mě ani nevnímal, dali jsme ho na postel a do rána bylo po něm,“ líčil situaci šokovaný přítel. Tvrdí, že lékaři pak odmítli i ohledání mrtvého. „Řekli, že mám dojet pro doktora na Moravu, pokud chci ohledání,“ dodal.

Rabovský bydlel v SR, ale nepracoval zde. Po loňské operaci slinivky byl rok v pracovní neschopnosti. Na Moravě odešel od družky a stal se z něho prakticky bezdomovec. Přes nemoc pil. „Já ho nenechal bydlet pod mostem,“ říká Janeček.

Ředitel skalické nemocnice Ivan Medlen prohlašuje, že pacientovi se dostalo standardního ošetření s tím, že jeho stav nevyžadoval hospitalizaci.

„Doporučili jsme mu, aby se v pondělí dostavil na kontrolu, a kdyby se jeho stav zhoršil, ať přijde okamžitě. Pokud vím, pohotovost nekontaktoval,“ shrnuje ředitel.

Odmítá, že by muž nebyl ošetřen a hospitalizován proto, že neměl kartičku pojišťovny.

„Asi před rokem jsme mu ošetřili zlomeninu, i když nebyl pojištěn. Účet nebyl do dnešního dne zaplacen,“ dodal. Podle ředitele lékaři nebyli povinni provést ohledání mrtvoly, protože když někdo nezemře v nemocnici, nemají s tím nic společného.

Věc teď šetří úřady

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga na dotaz, zda nebyly v tomto případě porušeny česko-slovenské dohody o poskytování neodkladné zdravotní péče i příslušná pravidla v EU řekl: „My se nemáme proč k celé záležitosti vyjadřovat. Je to věc ministerstva zdravotnictví.“¨

To zase sdělilo, že postup lékařů prošetří, ale zatím se k celé záležitosti nechtělo vyjádřit. Nyní se čeká na výsledek pitvy. O úmrtí Rabovského se začal také zajímat Vyšší územní celek (VÚC) v Trnavě, pod který skalická nemocnice patří.

„Byla ustanovena komise, která případ prošetří. Prozatím jsme jednali s ředitelem skalické nemocnice, který nás seznámil se svým stanoviskem. Vyžádali jsme si potřebné dokumenty, uděláme podrobnou analýzu. Nebude to záležitost jednoho dne, ale v dohledné době případ uzavřeme. O výsledcích budeme včas informovat. Jsme v kontaktu i s ministerstvem zdravotnictví,“ informovali ČTK zástupci trnavského VÚC.

Záležitost se však začíná zamotávat. Český vicekonzul v Bratislavě Pavel Valový Právu včera řekl, že v kauze zatím nic nepodnikli – že teprve zjišťují, zda neměl Rabovský dvojí občanství. „Víme, že byl slovenský občan,“ uvedl.

Obdobný postoj zaujalo i české ministerstvo zahraničí. „Zatím se nepotvrdilo, že by Rabovský byl český občan. Nemáme nic, co by tomu nasvědčovalo,“ řekl včera Právu mluvčí Vít Kolář s tím, že ověřování totožnosti stále probíhá.

Skalická nemocnice byla středem zájmu už loni. Dvojice českých patologů, kteří tam pracovali, nebožtíkům odebírala ilegálně tkáně, jež pašovala přes hranice. Okresní soud ve Skalici je za to odsoudil k nepodmíněným trestům vězení na šest a osm měsíců.

Ivan Vilček, Bratislava, Právo

Ohodnoťte tento článek!