Na východním Slovensku přibylo případů spalniček

Na východním Slovensku, kde v uplynulých týdnech propukla epidemie spalniček, stoupl podle slovenských hygieniků počet případů tohoto infekčního onemocnění. S ohledem na desetidenní inkubační dobu spalniček není vyloučeno, že nemocných bude přibývat i poté, co úřady minulý týden vyhlásily v oblasti mimořádnou situaci. Informoval o tom úřad hlavního slovenského hygienika.

V okresech Michalovce a Sobrance zaznamenali lékaři zhruba dvě stovky případů spalniček u téměř všech věkových kategorií. V zemi pod Tatrami jde o největší epidemii svého druhu za posledních 20 let.

V postižených regionech úřady zakázaly konání společenských a kulturních akcí. Očkování proti spalničkám podstoupilo na dva tisíce osob včetně zaměstnanců nemocnice v Michalovcích, kde byli nemocní hospitalizováni.

Spalničky se na východě Slovenska začaly šířit v květnu, když si tři lidé přivezli onemocnění z Británie. Ani jeden z nich nebyl proti spalničkám očkován. Podle hygieniků k epidemii přispěl pokles podílu proočkovanosti dětí proti spalničkám pod bezpečnou hranici a nedodržování opatření proti rozšíření onemocnění obyvateli, jež žijí ve špatných hygienických podmínkách.

Slovenští hygienici upozornili, že každé osobě, která není očkována dvěma dávkami proti spalničkám, hrozí nakažení při kontaktu s nemocným. Spalničky se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Očkování proti spalničkám je na Slovensku povinné.

S epidemii spalniček se v posledním období potýkalo vícero evropských zemí. V České republice bylo již letos v červnu stejně případů spalniček jako loni za celý rok.

Ohodnoťte tento článek!