Náhrada za Obamacare to nebude mít v Senátu snadné

Zatímco prezident Spojených států Donald Trump může oslavovat první úspěch ve snaze odvolat zdravotní reformu svého demokratického předchůdce Baracka Obamy, republikánští senátoři o náhradě hovoří s velkými pochybnostmi.

Republikánský člen Senátu za Pensylvánii John Barrasso podle BBC prohlásil, že dosáhnout konečné verze nového systému zdravotního pojištění bude „takřka nemožné“. Jeho kolegové pak otevřeně hovoří o tom, že návrh schválený ve čtvrtek Sněmovnou reprezentantů doplní řadou významných dodatků.

Bílý dům si uvědomuje, že návrh v Senátu čekají úpravy. „Předpokládáme, že ke změnám dojde, očekáváme ale, že principy a hlavní pilíře zákona o zdravotní péči, tak jak jsou tam nyní uvedeny, zůstanou zachovány,“ prohlásila dnes podle Reuters mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Za principy pak označila vytvoření konkurenčního prostředí v nabídkách pojištění a poskytnutí jednotlivým státům větší volnost v rozhodováním o zdravotním systému.

Rozsah změn, které senátoři navrhnou, je zatím obtížné odhadovat, neboť prozatím neměli dostatek času, aby se náhradě za Obamacare, jak se Obamově reformě říká, mohli věnovat. Stanice MSNBC navíc poznamenala, že návrh dokonce podrobně nečetli ani všichni členové Sněmovny reprezentantů, kteří pro něj hlasovali.

„Ale no tak,“ odpověděl republikánský kongresman Thomas Garrett na dotaz MSNBC, zda si text návrh prostudoval. „Nemyslím si, že by vůbec někdo celý zákon četl,“ vysvětlil s tím, že na takovou práci mají pomocníky.

Mnozí kritici rychlého přijetí návrhu Sněmovnou reprezentantů s nelibostí komentují fakt, že nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) nedostal vůbec čas na finanční analýzu.

„Stejně jako vy, tak i já čekám na to, zda to bude chlapec, nebo holka,“ prohlásil v nadsázce k nejasnostem vlivný republikánský senátor Lindsey Graham. Dodal, že každý zákon, který prošel sněmovnou nebývale rychle, si zaslouží prověřit s mimořádnou podezíravostí.

Ve stočlenném Senátu mají republikáni těsnou většinu 52 hlasů, při hlasování si tak mohou dovolit ztratit maximálně dva hlasy, neboť při vyrovnaném poměru zasáhne předseda Senátu, kterým je z titulu své funkce viceprezident Mike Pence. Mnozí republikánští senátoři ale dali najevo, že svou podporu nevyjádří lacině.

„Již jsem prohlásil, že nepodpořím sněmovní návrh v současné podobě,“ řekl senátor Rob Portman. Jako případ sporných návrhů zmínil chystané škrty programu Medicaid, který poskytuje péči nemajetným či drogově závislým.

Senátorka Susan Collinová zase uvedla, že návrh postoupený Senátu vyvolává více otázek než odpovědí. Spolu se svou kolegyní mimo jiné nesouhlasí se snížením federálních dotací na program plánovaného rodičovství.

Ohodnoťte tento článek!