Nálet na kliniku v Afghánistánu byl podle Pentagonu souhrou chyb

Nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu po útoku

Loňský americký nálet na nemocnici provozovanou Lékaři bez hranic v Afghánistánu, při kterém zahynulo 42 lidí, byl následek kombinace neúmyslných lidských selhání, technických chyb a špatného postupu. Na tiskové konferenci před zveřejněním vyšetřovací zprávy to prohlásil americký generál Joseph Votel.

„Fakt, že to bylo neúmyslné, tento čin vyjímá z kategorie válečných zločinů,“ řekl Votel. Uvedl, že zařízení provozované organizací Lékaři bez hranic (MSF) bylo řádně uvedené ve výpisu objektů vyjmutých ze seznamu cílů, ale že posádka bojového letounu neměla okamžitý přístup k těmto údajům. Spoléhala proto na popis poskytnutý afghánskými silami, což vedlo k tomu, že bombardování zasáhlo špatný cíl. Generál zdůraznil, že posádka letounu nevěděla, že útočí na nemocnici.

Votel také potvrdil dřívější informace o tom, že proti 16 příslušníkům armády USA včetně jistého generála nebylo za jejich podíl na incidentu vzneseno žádné trestní obvinění. Mimosoudní potrestání zahrnovala udělení důtek či odvolání z funkcí, což podle stanice NBC může vést k faktickému ukončení vojenské kariéry.

USA již dříve přiznaly odpovědnost za nálet, který označily za omyl způsobený lidskou chybou, a omluvily se za něj. Lékaři bez hranic ale incident označují za válečný zločin a požadují, aby případ vyšetřila Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise (IHFFC). Ta je zřízena speciálně pro to, aby vyšetřovala případné porušení mezinárodního humanitárního práva podle ženevských úmluv.

V listopadu zveřejnil tehdejší velitel spojeneckých sil v Afghánistánu americký generál John Campbell výsledky vyšetřování, podle něhož vojáci útočící na komplex věřili, že jde o vládní komplex, nad nímž převzali kontrolu ozbrojenci hnutí Taliban.

Radikální islamistické hnutí Taliban, jehož vládu v Afghánistánu svrhla mezinárodní koalice v čele s USA v listopadu 2001, nyní ovládá rozsáhlá území na venkově. Koncem září poprvé za 14 let obsadilo správní středisko provincie – třistatisícový Kunduz. Právě při znovudobývání města afghánská armáda požádala o pomoc USA a v této souvislosti byla bombardována zmíněná nemocnice.

Ohodnoťte tento článek!