Návrhy na regulaci chemických látek státy EU zamítly

Evropská komise neuspěla s kontroverzními návrhy zákonů, které by přísněji regulovaly chemické látky obsažené ve výrobcích každodenní spotřeby. Návrhy nové legislativy vyvolaly mnohem větší nesouhlas členských zemí EU, než se původně předpokládalo…

Na pondělním zasedání v Bruselu se pro přijetí návrhu vyslovil pouze jeden z patnácti členských států unie – Švédsko. Informoval o tom server Europolitix.com.

Koncept zvaný REACH (registration, evaluation and assessment of chemicals) se členským států nelíbí především proto, že by podle nich znamenal nepřekonatelnou byrokratickou zátěž evropského průmyslu, která by ve svém důsledku vedla k vysokým výdajům a k nezaměstnanosti.

Registrace 30 tisíc chemických látek

Návrh Evropské komise předpokládá povinnou registraci zhruba 30 tisíc látek. Látky, jejichž užívání bylo před lety schváleno, by podléhaly moderním, přísnějším normám. Chemikálie, které by testům nevyhověly, by byly zakázány. Koncept nové evropské legislativy by se výrazně dotkl tisíce firem, které chemické látky vyrábí nebo je při výrobě svých produktů používají.

„Tato legislativa představuje radikální přístup k ochraně veřejného zdraví,“ řekl již dříve pro BBC News člen v Evropského parlamentu a čelní představitel výboru pro životní prostředí, David Bow. „Řada výrobků každodenní potřeby obsahuje směsici chemických látek, jejichž účinky nám často nejsou známy,“ dodal Bow.

Firmy se brání: bude nás to stát miliardy eur

Ekologičtí aktivisté legislativní návrh až na některé výhrady vítají a považují ho za jeden z nejdůležitějších zákonů týkajících se životního prostředí za poslední desetiletí.

Naopak firmy, které chemické látky při výrobě používají, s návrhem ostře nesouhlasí. Zástupci některých společností už se nyní snaží za své zájmy lobbovat, píše BBC. Namítají, že plánované změny je budou stát desítky miliard eur.

Chemické látky a některé ze známých kosmetických a potravinových firem

Minulý rok se britský časopis Which? dotazoval několika kosmetických a potravinových firem, zda jejich výrobky obsahují některé z rizikových chemických látek (ftaláty, bisfenol A, syntetické vonné látky, apod.) Většina z dotázaných firem uvedla, že jejich produkty podezřelé nebezpečné látky neobsahují. Řada jiných společností však přiznala, že látky používá. Kosmetické firmy Avon, Olay a Max Factor uvedly, že v některých produktech užívají ftaláty. Potravinové nebo nápojové konzervy od firem Heinz, John West a Princes obsahují bisfenol A.


ZNÁMÉ RIZIKOVÉ CHEMIKÁLIE
Ftaláty – změkčovače umělé hmoty, které jsou obsaženy v řadě výrobků z PVC, například v hračkách. Testy na zvířatech ukázaly, že tyto látky mohou způsobovat vrozené defekty a poškození jater. Evropská komise roku 1999 vydala rozhodnutí, ve kterém zakazuje používání měkčeného PVC (polyvinylchlorid) obsahujícího více než 0,1 % hm. šesti ftalátů v hračkách a předmětech určených pro děti do tří let a u kterých se předpokládá (nebo jsou tak přímo zamýšleny), že se dostanou do kontaktu s dětskými ústy.
Bisfenol A – látka obsažená v některých potravinových konzervách. Testy na zvířatech ukázaly, že tato toxická látka u některých mladých krys narušila endrokrynní systém.
Syntetické vonné látky – některé chemikálie, které jsou přidávány do parfémů, kosmetických výrobků nebo osvěžovačů vzduchu. Při laboratorních testech na zvířatech se ukázalo, že mohou způsobovat rakovinu.

ZDROJ:

Struggling to REACH a compromise

EU tightens chemical rules**

**

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 23.9. 2003

Ohodnoťte tento článek!