Němci evakuovali před vodou nemocnice

Obyvatelé německých zemí Sasko a Sasko-Anhaltsko v Německu svádějí boj s masami vody, které se na ně valí z rozvodného Labe a jeho přítoků. Dosud největší vojenská operace na záchranu lidí během nynější vlny záplav se uskutečnila v Drážďanech…

Bitterfeld/ Drážďany – Město Bitterfeld ve spolkové zemi SaskoAnhaltsko, v němž žije na 17 tisíc lidí, se včera odpoledne připravovalo na evakuaci. Nedaleko města se protrhla pětisetmetrová hráz a hrozilo, že město zaplaví řeka Mulde.

Nedaleko je několik chemických továren, mezi nimi i firma Beier, vyrábějící léky.

„Zatím není situace natolik vážná, abychom museli s evakuací okamžitě začít,“ řekl včera odpoledne v telefonickém rozhovoru Rolf Hülszner z městského úřadu v Bitterfeldu.

O urychlené evakuaci rozhodl zemský ministr vnitra Klaus Jeziorsky, o něco později ji ale prozatím odvolal. „Voda je asi metr pod kritickou hranicí. Lidé jsou připraveni na nejhorší,“ řekl Hülszner. „Všechny složky záchranného systému jsou v pohotovosti a k dispozici je dostatek autobusů a vozidel, která obyvatele města převezou do bezpečných míst,“ dodal místní činitel.

Nadále vážná situace panovala v Drážďanech, kde hladina Labe včera stále stoupala a lidé s obavami očekávali přívalovou vlnu z České republiky.

Maxima – 8,70 metru – má řeka dosáhnout dnes ráno. Centrum saské metropole je zaplaveno a katastrofa poškodila všechny historické budovy v centru města – Semperovu operu, obrazárnu Zwinger a sídlo saského zemského sněmu.

Desítky tisíc pevných telefonních linek jsou mimo provoz a kontakt s městem zajišťují v převážné míře jen mobilní sítě. “ Bez televizního a rozhlasového signálu a tedy včasných informací jsou domácnosti, které jsou připojeny na kabelovou síť,“ řekla včera v telefonickém rozhovoru Dagmar Beierová, žijící v jedné z okrajových čtvrtí Drážďan. “ Vím o dění ve městě méně než vy v Praze,“ dodala.

Ze všech částí Německa byla do Drážďan povolána vojenská letadla a helikoptéry a jsou připraveny zahájit dosud největší leteckou evakuaci lidí z nemocnic.

„Je to největší akce, kterou jsem kdy zažil,“ řekl včera pro agenturu ddp mluvčí spolkové armády Klaus Geier. S evakuací nemocných se začalo v noci na včerejšek, neboť zásobování nemocnic v Drážďanech zkolabovalo. „Na evakuaci zatím čeká 250 pacientů,“ řekl nadplukovník Ludger Terbrüggen. Připustil však, že jejich počet se může zvýšit.

MILAN KLENOR, Vysočina, 16.8.2002

Ohodnoťte tento článek!