Němci se snaží zprůhlednit zdravotní péči

Německý parlament včera zahájil debatu o vládním návrhu reformy zdravotnictví. Přetížený systém zdravotní péče, třetí nejdražší na světě, zcela vyčerpal své možnosti. Němci vynakládají na zdravotní péči ročně 250 miliard eur…

Výdaje na financování resortu míří vzhůru, příjmy z pojištění se zmenšují a zadlužený stát nenachází rezervy, ze kterých zacelovat vzniklé ztráty.

Agenda 2010

Ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová chce proto prosadit poměrně razantní změny, které jsou součástí vládního balíčku Agenda 2010. Soubor reforem si klade za cíl oživení chabé německé ekonomiky, zajištění pružnějšího trhu práce a zkrocení hrozivého deficitu veřejných financí.

To předpokládá i zeštíhlení a zprůhlednění velkorysého systému zdravotní péče.

„Po mnoha letech přehnaného utrácení se chystáme omezit výdaje,“ shrnula ministryně Schmidtová listu Financial Times podstatu čtyřsetstránkového reformního plánu.

Omezit se mají státní dotace do zdravotnictví, sníží se i příspěvek zaměstnanců – na třináct procent z výše platu.

Reformy ve zdravotnictví zahrnují rovněž nový systém plateb mezi lékaři a pojišťovnami.


Ministryně Ulla Schmidtová chce proto zavést mnohem průhlednější systém ohodnocení lékařských zákroků, než existoval doposud.

Až dosud byl každý doktor placen přímo úměrně době, po kterou se věnoval pacientům. Podle kritiků to svádělo k neopodstatněným výkonům. A také k neprůhlednému a korupčnímu chování.

„Korupce představuje pro německé zdravotnictví vážný problém,“ tvrdí hannoverský vyšetřovatel Peter Scherler, který se specializuje na nečisté praktiky ve zdravotnictví

Citelné škrty

V plánu jsou i další změny: Zdravotní pojišťovny už nebudou platit nemocenské dávky po uplynutí prvního týdne nemoci jako dosud. Na platby v dalších týdnech se bude muset každý soukromě připojistit. Nový systém už také nebude velkorysý k alkoholikům a kuřákům, kteří si budou muset léčbu platit i ze své kapsy.

Rodičovské příspěvky budou vyňaty ze systému zdravotní péče a budou hrazeny přímo ze státního rozpočtu.

Odkud chce ministryně Schmidtová tyto peníze brát? Navrhuje například zdanit částkou jednoho eura navíc každou prodanou krabičku cigaret. Patnáct eur navíc zaplatí také každý, kdo navštíví specialistu bez doporučení svého lékaře.

Pravicová opozice plány kritizovala. Počátkem týdne přišly strany CDU/CSU s návrhy, které přinášejí tvrdší škrty. Předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Angela Merkelová navrhuje, aby každý Němec platil každoročně desetinu nákladů na svou lékařskou péči či nejméně dvě procenta ze svých ročních příjmů.

„Opozice odmítá reformní plány vládní koalice, sama ale nepřichází s rozumnou alternativou,“ komentoval návrhy kolínský list Express.

Vládní sociální demokraté (SPD) své návrhy hájí. „Balíček obsahuje některé hořké pilulky, celkově je ale citlivě vyvážený,“ sdělil stanici Deutsche Welle Klaus Kichner, stranický mluvčí pro zdravotnictví.

SPD i pravicová opozice naznačují vůli přispět ústupky k dohodě. Vzhledem k převaze pravice ve Spolkové radě, která musí reformy posvětit, to je i nezbytná podmínka. „Lidé od nás oprávněně očekávají schopnost přistoupit na kompromis,“ prohlásil Franz Müntefering, parlamentní lídr SPD.

Jiří Sládek, Hospodářské noviny, 19.06.2003

Ohodnoťte tento článek!