Němci vyšetřují kliniku kvůli nepovoleným chlopním z Česka

Téměř 50 pacientů srdeční kliniky v jihoněmecké Kostnici dostalo náhradní chlopně z Česka, které neměly potřebná povolení pro implantování v Německu. Policejní ředitelství ve Freiburgu kvůli tomu nyní vyšetřuje třiapadesátiletého vrchního lékaře tamní kardiochirurgie, aniž by zpochybnila nezávadnost těchto chlopní. Kostnické kardiocentrum německé úřady prošetřují i kvůli podezření z dalších přečinů.

Sporné srdeční chlopně pocházely podle stanice SWR z chlopňové banky v Praze. V letech 2008 až 2011 byly na klinice použity při 47 operacích. Chybějící povolení podle úřadů sice automaticky neznamená, že by tyto chlopně byly závadné nebo představovaly zdravotní riziko. Postižené pacienty nicméně vyzvaly, aby se v případě pochybností obrátili na své lékaře nebo na zdravotnický odbor kostnické radnice.

Nelicencované chlopně dostali ve městě u Bodamského jezera pacienti z Bavorska, Bádenska-Württemberska a Hesenska. Všechny, kterých se to týká, policie již kontaktovala.

Státní zastupitelství v Kostnici navíc kliniku a její partnerské zařízení ve švýcarském Kreuzlingenu prověřuje kvůli podezření, že umožnily pracovat dvěma lékařům bez příslušných atestací. Obě nemocnice jsou rovněž podezřelé, že si za pomoci fiktivní firmy ve Švýcarsku vyúčtovávaly zdravotnické produkty za přemrštěné ceny, a tak se obohacovaly. Policie v jejich prostorách provedla minulý čtvrtek razii.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!