Německá ministryně nepřijela kvůli krizi

Ulla Schmidtová odsunula návštěvu České republiky kvůli probíhající vládní krizi. „Vysvětlení je jednoduché: čeští politici mají teď úplně jiné starosti, návštěva by byla k ničemu,“ řekl zdroj z německé diplomacie…

Německá ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová na poslední chvíli zrušila svou návštěvu České republiky.

„Vzhledem k aktuální politické situaci se paní ministryně rozhodla přesunout návštěvu na vhodnější termín,“ řekla mluvčí německého velvyslanectví v Praze Petra Dachtlerová.

Schmidtovou pozvala ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, v Praze měla strávit dva dny, pondělí a dnešek. V pátek odpoledne ale česká strana obdržela dopis.

„Dopisem velvyslance byla tato návštěva zrušena a s tím i celý program. Náhradní termín bude sdělen druhou stranou dodatečně,“ potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.

Ve stejný den přitom čeští poslanci hlasovali o nedůvěře vládě, v níž zasedá i Emmerová. Grossův kabinet přežil jen díky tomu, že se hlasování zdrželi komunisté.

Zrušení návštěvy ale údajně s posílením vlivu komunistů v Česku nesouvisí.

„Vysvětlení je jednoduché: čeští politici mají teď úplně jiné starosti, návštěva by byla k ničemu,“ řekl zdroj z německé diplomacie.

Schmidtová a její česká kolegyně Emmerová se podle tiskových prohlášení měli bavit především o reformě zdravotnictví v Německu, která za první rok přinesla úspory kolem devíti miliard eur.

DÁLE ČTĚTE:
Reformou jsme zlepšili péči o pacienta, říká německá ministryně

„Dále měly probírat otázky zdravotních knížek, lékové politiky, přeshraniční spolupráce, otázky volného pohybu lékařů a zdravotnického personálu,“ upřesnila Kocová.

Schmidtová není jedinou německou političkou, která po zvážení odložila návštěvu Česka. Před volbami v roce 2002 se stejně rozhodl i kancléř Gerhard Schröder. Popudilo ho, že český expremiér Miloš Zeman nazval sudetské Němce Hitlerovou pátou kolonou.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!