Německá ministryně spravedlnosti chce uzákonit pasivní eutanazii

Německá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová dnes představila kontroverzní návrh zákona, který by měl usnadnit pasivní eutanazii u nevyléčitelně nemocných. Chystaná právní norma, která by měla platit od roku 2006, znepokojuje opozici, církve, hospice i lékaře…

BERLÍN –

Ministryně chce dát lidem právo, aby sami rozhodli, zda stojí o umělé prodlužování života v situaci, kdy nemají naději na vyléčení. Pacienti si budou moci předem určit, jak se s nimi má nakládat ve stavu, kdy už nebudou schopni sami o sobě rozhodnout.

V prohlášení může pacient například odmítnout umělou výživu a napojení na přístroje, upadne-li do komatu. Takový projev vůle by pak měl být pro lékaře závazný.

Zatím prohlášení tohoto typu nemají právní váhu, ačkoliv se k nim podle odhadů uchýlilo již sedm milionů Němců.

„Je mnoho lidí, kteří se obávají současného stavu techniky. Bojí se, že v pokročilém stadiu nemoci budou napojeni na přístroje a jejich život, jak říkají, bude prodlužován jen uměle,“ vysvětlovala ministryně.

Citlivý návrh má ale řadu dalších sporných bodů, které jeho odpůrci ostře napadají. Závazné má totiž být i ústní prohlášení pacienta. „Taková prohlášení mohou být špatně pochopena, nebo nesprávně vykládána dál,“ varoval dnes Eugen Brysch z

Nadace německých hospiců. Zypriesová prý tak chce ušetřit těžce nemocné

toho, aby písemná prohlášení museli písemně odvolávat.

Lékařům se nelíbí, že návrh má platit i pro pacienty s demencí, nebo pro osoby v komatu, jejichž onemocnění nemusí být nutně smrtelné. Tvrdí, že z lékařského hlediska je vždycky naděje na zvrat a v takové situaci už návrh zasahuje do oblasti eutanazie aktivní, nyní v Německu zakázané.

Šéfka resortu spravedlnosti to ale rezolutně odmítá. „Aktivní eutanazie nebude, nic takového zákon neupravuje,“ prohlásila. Doporučila, aby se prohlášení aktualizovalo každé dva roky, umožní-li to nemoc jeho autora.

Osud návrhu nelze předvídat – do Spolkového sněmu se dostane asi až v polovině příštího roku a jak s ním poslanci naloží, nelze odhadnout.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!