Německá vláda schválila program celonárodního boje proti nadváze

Titulní obrázek

Německá vláda se rozhodla důrazněji bojovat proti nadváze svých občanů. Schválila dnes plán celostátní víceleté akce pro zdravou výživu a více pohybu, který se bude uskutečňovat pod mottem Ve formě, napsala agentura DPA. Spolková vláda vyčlení do roku 2010 na program 30 milionů eur (asi 724 milionů Kč)…

Vysvětlovací kampaní od mateřských školek přes školy, podnikové jídelny, sportovní kluby až po domovy důchodců chce svým občanům přiblížit zásady správného životního stylu. Do roku 2020 chce vláda v této oblasti dosáhnout „zřetelných výsledků“.

„Sázíme na osvětu, ta je základem zdravého způsobu života,“ prohlásila ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová.

Opoziční Zelení, Levice a spotřebitelské svazy ale plán považují za neúčinný.

Ministr ochrany spotřebitelů, výživy a zemědělství Horst Seehofer plán obhajoval. „Jde o to, pomoct lidem naučit se správně jíst,“ řekl.

Jakékoli zákazy v rámci kampaně odmítl. S podnikatelskou sférou chce jednat, aby se zřekla reklam na potravinářské výrobky a cukrovinky zaměřených na děti do 12 let. Ministr prosazuje barevné označení potravin v obchodech podle podílu tuku, cukru, soli, kalorií a nasycených mastných kyselin. Takovou normu připravuje i EU, Seehofer ale chce dosáhnout dobrovolné vnitroněmecké dohody na toto téma již dříve.

V Německu jsou podle statistik dvě třetiny mužů a polovina žen mezi 18. a 80. rokem věku považovány za otylé. Mezi dětmi je 15 procent s nadváhou nebo otylých.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!