Německo má třetí laboratoř pro výzkum vysoce nakažlivých nemocí

Berlínský Institut Roberta Kocha zahájil provoz nové vysoce zabezpečené laboratoře, která umožní výzkum mimořádně nakažlivých chorob, například eboly. Je to třetí zařízení v Německu, které splňuje bezpečnostní podmínky pro zkoumání nejnebezpečnějších lidských nemocí.

Nová laboratoř umožní bezpečně studovat vzorky u pacientů, u nichž je podezření na onemocnění vysoce nakažlivou nemocí, a umožní lékařům rychleji rozhodnout o karanténních opatřeních. Šíření virů z laboratoře by měly zabránit vzduchotěsné jednotky, které mají oddělené zásobování vodou a elektřinou.

Německo dosud provozovalo obdobná zařízení v Hamburku a v Marburgu. Laboratoř v Institutu Roberta Kocha ale je první takové zařízení ve státem zřízené instituci. Institut Roberta Kocha také slouží jako ústřední orgán pro ochranu obyvatelstva před infekčními onemocněními a nová laboratoř by měla zajistit, že bude poskytovat služby i v případě výskytu nejnebezpečnějších chorob.

Stavba budovy, v níž je nová laboratoř umístěná, začala v roce 2010. Vzhledem k nákladným opatřením na její zabezpečení stála celá stavba 170 milionů eur (4,7 miliardy korun), financována byla z německého rozpočtu.

Epidemie eboly vypukla loni v západní Africe. Podle Světové zdravotnické organizace se virem nakazilo více než 22.000 lidí a na 9000 jich zemřelo. Nemoc vyvolala paniku i v Evropě, v Německu se objevilo několik případů podezření na ebolu, ale žádný z nich se nepotvrdil. V zemi se také léčili tři pacienti převezení z Afriky, jeden z nich na nemoc zemřel.

Ohodnoťte tento článek!