Německo ochromila stávka lékařů

Až polovina německých praktických lékařů protestuje proti nízkým platbám za zdravotní péči a přílišné byrokracii. Lékaři tvrdí, že pracují zčásti zadarmo. Hlavní stávková vlna celoněmeckých protestů se odehraje ve středu a Sdružení lékařů vychází z toho, že zavřena zůstane polovina veškerých praxí v zemi…

Berlín –

Jen v Bádensku-Württembersku se v pondělí zavřelo 1200 lékařských praxí, v Sasku-Anhaltsku demonstrovala tisícovka praktických a odborných lékařů, protesty se konaly i v Braniborsku. Ve středu se kromě Berlína bude

demonstrovat i v Hamburku, Mohuči a Mnichově.

Chybí sedm miliard

Prezident komory tvrdí, že k tomu, aby byly výkony všech praktických lékařů skutečně zaplaceny, by ročně bylo potřeba dalších sedm miliard eur, a zaplacení přesčasů v nemocnicích by si vyžádalo dalších pět miliard eur.

„Zdravotní pojišťovny by tak potřebovaly ročně dalších 12 miliard eur, to je částka, kterou lékaři v současnosti dávají zdravotnictví jako dar,“ prohlásil Hoppe.

Ministerstvo zdravotnictví ovšem tvrdí, že v letech 1999 až 2003 sumy honorářů praktických lékařů rostly ročně o 1,3 procenta, obraty rostly o 1,5 procenta. I nemocenské pojišťovny protesty odmítly jako akce nesouvisející s realitou. Zvýšení příjmů pro lékaře by si podle pojišťoven vyžádalo i zvýšení příspěvků na nemocenské pojištění.

Třetina lékařů je na pokraji bankrotu

Hoppe dnes tvrzení ministerstva zdravotnictví odmítl. „Je třeba započítat náklady,“ polemizoval. Lékařům se nelíbí ani to, že vyřizování formulářů jim prý zabere dvě hodiny denně na úkor péče o pacienty.

Praktičtí lékaři nechtějí, aby politici a nemocenské pojišťovny slibovali svým pojištěncům neomezené lékařské výkony a zároveň stále omezovaly platby do zdravotnictví.

Podle Spolkového sdružení lékařů je skoro třetina z 96 000 lékařských praxí v Německu finančně na hraně kvůli limitům zdravotních výdajů. V roce 2005 bylo napočítáno rekordní množství 125 platebních neschopností u lékařských praxí.

Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!