Německo: pojišťovny na všechno

I v Německu existuje dvojí pojištění – povinné a dobrovolné soukromé. To doplácí rozdíly. Pojišťovna také platí lékaře za každý úkon. Jeho hodnota se vyjadřuje v bodech, přičemž hodnota bodu jsou 4 centy – 0,04 eura…

S Doris Müller-Spankovou jsme na jejich rodinného lékaře doktora Waltera Dämmera čekali až téměř do osmi večer, pokud neodešel poslední pacient. „Osmdesátý,“ odpověděl na otázku, kolik jich dneska ošetřil. Celkem jich má v evidenci tisíc.

I v Německu existuje dvojí pojištění – povinné a dobrovolné soukromé. To doplácí rozdíly. Pojišťovna také platí lékaře za každý úkon. Jeho hodnota se vyjadřuje v bodech, přičemž hodnota bodu jsou 4 centy – 0,04 eura. Například pouze za předepsání receptu v ordinaci je 50 bodů, desetiminutová prohlídka stojí 300 bodů.

Vedle ordinace je lékárna. Zdejší lékárnice Judith Kazmaierová nás ujišťuje, že pacienti na recept doplácejí nanejvýš 10 eur. Když existuje levnější lék stejného druhu, než jaký předepsal lékař, změní to.

V Emmeringu může mít praktický lékař až 2000 pacientů, v Mnichově tak 550. Výdělky jsou ovšem rozdílné. Zatímco v Emmeringu si lékař vydělává kolem 60 000 eur ročně, v Berlíně si špičkoví profesoři přijdou na tři až čtyři sta tisíc eur ročně.

„Pojištěn musí být každý,“ vysvětluje Doris. Celou její rodinu stojí pojištění celkem 200 eur měsíčně. Podnikatelé, což je také Gerhard, si platí celé pojistné sami. Nyní si při sportování poranil nohu a kulhá.

Také syn Felix si poranil nohu a teď je čtrnáct dní z vojny doma. Když jsme přišli, právě si balil tašku a šel hrát volejbal. Felix i Linda nosí kontaktní čočky. Za ně musí rodiče platit každého půl roku 300 eur.

Pokud by se někdo z rodiny ocitl ve fürstenfeldské nemocnici, prvních čtrnáct dní doplácí 17 z 250 eur, což je plná cena lůžka za den. Musí-li však někdo být v nemocnici déle, poté neplatí nic. Ani za nadstandard není třeba doplácet. V této okresní nemocnici jsou maximálně třílůžkové pokoje s televizí a telefonem.

Každý Němec má také nárok na dvě bezplatné preventivní zubní prohlídky ročně. Plomba nebo můstek se už platí. Dříve chodili zubaři do školy, teď prohlídky ani očkování nejsou povinné.

Zdravotně se pojistit je možné v Emmeringu například u Kurta Mayra.

„Konkurenci však máme velkou. V Německu existuje na 110 pojišťoven a většina z nich má zde i své pobočky,“ vysvětluje Kurt Mayr. Nejvíce pojištění se uzavírá na doživotní pojistky v rozpětí od 35 do 1000 eur měsíčně, největším a současně nejdražším současným hitem je pojištění proti terorismu při letu letadlem. Zde se můžete pojistit prakticky na všechno.

Je pojištěna i vaše pojišťovna? zvídáme. „Samozřejmě,“ zní odpověď.

Dávají se sestrám a lékařům dárky či úplatky? zajímáme se u Doris.

„Oficiálně je to zakázáno, ale dělá se to. Taková pozornost má různou formu – například bohatý pacient za nemocniční péči věnuje klinice nějaký aparát,“ vysvětluje.

Většina nemocničních lékařů v Německu má i soukromou ordinaci. Doris na příkladu svých zkušeností z porodnice – porodila tři děti – dokazuje, jak se zdravotní péče stále zlepšuje.

Na druhé straně ve školách chybí nejen preventivní péče, ale také sexuální a rodičovská výchova. Jen v sedmých třídách v hodinách biologie mají zmínku o tom, jaký je rozdíl mezi pohlavím. Ale to už každý v sedmičce beztak ví a možná podrobněji než kantor.

Hospodářské noviny, 4.10.2002

Ohodnoťte tento článek!