Němečtí lékaři demonstrují za zvýšení platů-AKTUALIZOVÁNO

Na 12.000 lékařů vyšlo dnes po celém Německu do ulic během dosud největších demonstrací lékařů z fakultních nemocnic. Demonstrovalo se v 26 německých městech, přitom jen v Kolíně nad Rýnem, který je hlavním dějištěm dnešní akce, se sešlo 6000 lékařů z celého Německa…

Berlín – Na 12.000 lékařů z fakultních nemocnic se dnes v 26 německých městech zúčastnilo protestů proti nízkým platům. Jen v Kolíně nad Rýnem, hlavním dějišti dnešní akce, demonstrovalo na 6000 lékařů, dalších šest tisícovek se zapojilo do stávek ve fakultních nemocnicích a do dalších forem protestu.

Německo v minulých týdnech zažilo i protesty či stávky praktických lékařů, těm se zase nelíbí nová zdravotnická legislativa a ubírání peněz na zdravotnictví.

Zdravotníci ze státních či zemských fakultních nemocnic bojují za třicetiprocentní zvýšení platu a lepší pracovní podmínky, hlavně pokud jde o placení přesčasů. Lékaři jsou ve stávkové pohotovosti od 16. března a mají za sebou už několik demonstrací a varovných stávek. Jednání o budoucích kolektivních smlouvách se ale zatím dopředu nepohnula. Nynější protesty jen přispěly k vyostření tónu mezi lékaři a zaměstnavateli.

„Nabídli jsme zaměstnavatelům spravedlivé vyjednávání, ale oni jenom chtějí provádět mocenskou politiku na bedrech lékařů,“ prohlásil během demonstrace šéf lékařských odborových svazů Frank Ulrich Montgomery.

Lékařské odbory považují dnešní akce za významné. „Je to nový rekord, je to jasné znamení německým spolkovým zemím a jejich vyjednavačům o kolektivních smlouvách,“ komentoval dnešní protest mluvčí odborů Athanasios Drougias.

V Kolíně nesli demonstrující lékaři v bílých pláštích a s píšťalkami transparenty s nápisy: „Uznání výzkumu a výuky jako části pracovní doby“ nebo „Chceme platy schopné mezinárodní konkurence a dobré pracovní podmínky“.

Požadavky se týkají zhruba 22.000 lékařů v německých fakultních nemocnicích, které spadají buď pod stát nebo pod jednotlivé spolkové země.

Lékařské odbory hodlají demonstrovat a stávkovat i v příštích týdnech, příští středu chtějí lékaři svou nelibost projevit demonstrací v Lipsku, týden poté v Düsseldorfu.

„Bez výrazného zvýšení platů odchod lékařů ze země nezastavíme,“ varoval druhý předseda odborů Rudolf Henke. Podle něj již odešlo za lepšími pracovními podmínkami do zahraničí na 12.500 specialistů. Tento problém je dlouhodobý, lékaři odcházejí za prací například do Velké Británie.

Německá nemocniční společnost DKG, sdružení provozovatelů nemocnic, akce odsoudila. „Jsou v každém ohledu neodpovědné. Stále více pacientům hrozí psychická i fyzická újma jen kvůli tomu, že protesty trvají,“ míní šéf sdružení Georg Baum.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

dr.Urbánková

Proč autor nepíše, kolik ten nekonkurenceschopný nízký plat činí?

Ohodnoťte tento článek!