Němečtí lékaři poprvé transplantovali ledvinu dárce jiné skupiny

Speciální čištění krve poprvé v Německu umožnilo transplantaci zdravé ledviny dítěti, i když pocházela od dárce s odlišnou krevní skupinou. Informovala o tom v pondělí fakultní klinika Vysoké školy lékařské (MHH) v severoněmeckém Hannoveru…

HANNOVER –

Lékaři osmileté Nele minulý pátek úspěšně transplantovali ledvinu jejího otce, i když má jinou krevní skupinu. Otec i malá Nele jsou v pořádku a v nejbližších dnech by

měli být z nemocnice propuštěni.

Odborníci doufají, že voperovaná ledvina bude s pomocí léků fungovat co nejdéle. „Transplantovaný orgán vydrží u dítěte průměrně 20 let. Pak je většinou zapotřebí další transplantace,“ podotkla profesorka MHH Gisela Offnerová.

Nele trpí vrozenou poruchou látkové výměny, která poškodila i ledviny. Před zákrokem se dívka šestkrát podrobila speciálnímu čištění krve, další dvě procedury ji ještě čekají. Podle lékařů se tak zamezilo odmítavé reakci organismu, kterou způsobují chemické reakce na odlišný implantát v těle příjemce.

Metoda transplantace s odlišnou krevní skupinou však podle odborníků nebude moci být používána ve velkém měřítku. „Je to výjimečná terapie kvůli vysokým nákladům a náročné metodě,“ prohlásil mluvčí MHH.

Pacienti budou stejně odkázáni na ochotu lidí věnovat orgány po smrti. V ČR čeká na transplantaci přes 900 lidí.

Právo

Ohodnoťte tento článek!