Nemocnou dceru drželi pět let doma v kleci

Slovenskem otřásl v těchto dnech neuvěřitelný případ: rodiče drželi vlastní duševně nemocnou dceru celých pět let v otřesných podmínkách zavřenou v malé kleci v kuchyni svého domu na samotě nad Hriňovou nedaleko Detvy…

Jak informoval deník Nový čas, 52letou Annu M. objevili pracovníci sociálního odboru v hrozném psychickém a fyzickém stavu a umístili ji na psychiatrické zařízení v Kremnici.

Vystudovaná zdravotní sestra trpí schizofrenií od 24 let. Rodiče si ji v roce 1992 vyzvedli z nemocnice a slíbili, že se o ní budou starat.

„Po několika letech začala být agresivní, několikrát vyskočila z okna a běhala po okolí nahá. Nevěděli jsme, co s ní,“ říká 70letá matka. Rodiče se rozhodli postavit v kuchyni ze dřeva malou klec, do které dceru zavřeli.

Anna v kleci jedla, spala a tělesné potřeby vykonávala do nočníku. Když byla klidná, rodiče ji koupali ve vaně, pokud však jevila známky agresivity, pouze ji v kleci stříkali hadicí.

Policejní vyšetřovatel zahájil vůči rodičům stíhání pro podezření z týrání blízké osoby. Znalci z oblasti psychiatrie určí, zda Anna pociťovala zacházení rodičů jako týrání. Podle psychiatrů by se měl prozkoumat také duševní stav rodičů.

Ivan Vilček, Právo, 24.07.2003

Ohodnoťte tento článek!