Nizozemští odborníci chtějí, aby byla změkčena pravidla eutanazie

Odborná komise nizozemského lékařského sdružení se vyslovila pro změkčení pravidel eutanazie tak, aby se tato praxe mohla uplatnit také u lidí, kteří se cítí unaveni životem. Jde o opačný postoj, než je stanovisko soudů a vlády, jež si takovouto úpravu pravidel nepřeje…

HAAG –

Nizozemsko jako vůbec první země legalizovalo eutanazii v roce 2002 a stanovilo pro ni pevná pravidla.

Lékaři ji mohou poskytnout pouze těm osobám, u nichž bylo diagnózou zjištěno nesnesitelné a neléčitelné utrpení. Pacient rovněž musí být v okamžiku, kdy o ni žádá, psychicky zdráv.

V roce 2002 nejvyšší nizozemský soud potrestal jednoho lékaře za to, že pomohl zemřít osmdesátiletému muži, který byl fyzicky naprosto zpráv, ale přál si eutanazii kvůli tomu, že se cítil být znaven životem. Verdikt soudu rozproudil v Nizozemsku debatu o definici nesnesitelného utrpení.

Jeden tábor má za to, že psychické utrpení, ačkoli není důsledkem diagnostikovatelné nemoci, by mělo eutanazii ospravedlňovat. Jiní naopak soudí, že ospravedlněním může být pouze nesnesitelné utrpení, jež je spojeno s nemocí.

Odborná komise lékařského sdružení ve své zprávě tvrdí, že nesnesitelné utrpení nemusí být pouze důsledkem nějaké choroby, kterou nelze léčit.

Ministerstvo zdravotnictví sdělilo nizozemské agentuře ANP, že se nechystá ke změně pravidel eutanazie. Lékařské sdružení uvedlo, že zprávu své komise použije jako podklad pro diskusi.

Šéfové pediatrických oddělení nizozemských univerzitních klinik přišli v minulých dnech s žádostí, aby byla stanovena právní pravidla pro eutanazii novorozenců s nesnesitelným a neléčitelným utrpením.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!