Nobelovu cenu za lékařství získal Němec a dva vědci z Francie

Titulní obrázek

Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali virologové – Němec Harald zur Hausen a Francouzi Françoise Barréová-Sinoussiová a Luc Montagnier. Ve Stockholmu to oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny, který vyzdvihl, že laureáti přispěli ke zlepšení zdravotního stavu lidí na celém světě…

Dvaasedmdesátiletého Haralda zur Hausena výbor odměnil za to, že objevil, že rakovinu děložního čípku způsobují lidské papilomaviry. Tuto hypotézu zveřejnil v roce 1976 a začátkem 80. let se mu podařilo tyto viry izolovat z tkáně děložního čípku napadeného rakovinou. „Šel proti tehdejšímu dogmatu,“ ohodnotil jeho objev výbor.

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším typem rakoviny, kterým onemocní ženy. Proti tomuto typu rakoviny, kterým se ženy nejčastěji nakazí při pohlavním styku, v současnosti existuje očkování. Lékaři tuto diagnózu ročně sdělí půl milionu žen na celém světě. Na 300.000 pacientek, z nichž většina pochází z rozvojového světa, nemoci každý rok podlehne. V České republice ročně postihne 1000 žen, 400 jich zemře.

Odborníci upozorňují, že i když je očkování přínosem pro ochranu před nemocí, měly by ženy dál chodit na preventivní prohlídky. Česko má od letošního roku celonárodní screeningový program na vyhledávání rakoviny děložního čípku.

Papilomavirů existuje zhruba na 150 typů. Někdy v životě se s nimi setkají až čtyři pětiny populace, ale jen v některých případech se rozvine infekce. Některé z nich stojí za vznikem bradavic v oblasti genitálií i jinde po těle.

Barréové-Sinoussiové (61) a Montagnierovi (76) se před čtvrt stoletím podařilo izolovat virus HIV způsobující AIDS. Podle výboru byl jejich čin základním předpokladem pro současné poznatky, které vědci o AIDS mají a pro antiretrovirální léčbu, která nevyhnutelně smrtelnou nemoc změnila v chronické onemocnění, s nímž se dá žít další léta. Vyléčitelná tato nemoc však stále není.

Díky objevu těchto dvou vědců se také podařilo klonovat genom viru HIV-1, což podle výboru pro udělení Nobelovy ceny napomohlo k rozeznání důležitých detailů v replikačním cyklu viru a přispělo k poznání, jak virus na sebe vzájemně působí s hostitelem.

Barréová-Sinoussiová dnes uvedla, že když se před 25 lety podařilo virus HIV izolovat, vědci si naivně mysleli, že se jim rychle podaří vyvinout vakcínu, která by zabránila vzniku epidemie nemoci AIDS. „Musím, říct, že doposud šlo o sérii neúspěchů, které souvisí s tím, jak složitá je interakce viru s lidským organismem,“ vysvětlila.

Americký virolog Robert Gallo, který s Montagnierem roky vedl spor o prvenství při objevení viru HIV, vyšel letos na prázdno. „To, že tento objev byl učiněn ve Francii, se považuje za jasně dokázané,“ řekl Bertil Fredholm, předseda výboru pro udělování Nobelovy ceny k tomuto rozhodnutí. V případě Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii ho tvoří odborníci z Královského karolinského lékařsko-chirurgického institutu. „A když jde o to, kdo je hoden Nobelovy ceny, jsme experty my,“ dodal.

Od té doby, co byl objeven, se virem HIV nakazilo více než 60 milionů lidí, více než 25 milionů lidí zemřelo. V České republice virus od 80. let nakazil více než tisícovku osob, nemoc propukla u více než 250 z nich.

Nobelova cena za lékařství a fyziologii se uděluje od roku 1901. Její nositelé získají deset milionů švédských korun (přibližně 25,4 milionu korun). Zur Hausen obdrží polovinu této částky, Barréová-Sinoussiová a Montagnier každý čtvrtinu.

Nobelův výbor vyhlásí v příštích dnech ve Stockholmu také laureáty Nobelových cen za chemii, fyziku, literaturu a ekonomii a v norské metropoli Oslu v pátek držitele ceny za mír.

Obřad předávání prestižních ocenění, peněžité odměny a zlaté medaile se uskuteční tradičně 10. prosince, v den smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela v roce 1896.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!