Nobelovu cenu za lékařství získala trojice vědců za výzkum buněk

Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali za výzkum přenosu hormonů, enzymů a dalších klíčových látek v buňkách a mezi buňkami Američané James Rothman, Randy Schekman a vědec německého původu Thomas Südhof, který třicet let působí ve Spojených státech. Jména laureátů včera oznámil stockholmský Karolinský institut.

Vyznamenaní experti popsali mechanismus takzvaného vezikulárního transportu. Ten je označen podle vezikulu, tedy transportního (či membránového) váčku, který pomáhá skladovat a transportovat některé složitější organické látky.

Práce tří oceněných je podle předsedy Grantové agentury ČR a České společnosti pro neurovědy profesora fyziologie Josefa Syky důležitým krokem na cestě k odhalení podstaty například Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci nebo autismu.

„Mluvit teď o naději na účinné léky do deseti let by bylo ode mě nezodpovědné, ale v každém případě jejich práce vytváří možnosti, jak hledat mnohem účinněji mechanismus těchto onemocnění,“ řekl profesor ČTK.

„Podstatné je, že Südhof drží dnes skutečně klíč v rukou k odhalení podstaty řady neurodegenerativních onemocnění. Právě proto, že jsme zatím nebyli schopni rozpoznat jejich mechanismus uvnitř buněk, pomocí rozeznání konkrétních látek,“ řekl a dodal, že pochopení podstaty těchto dějů je prvním krokem k tomu, aby do nich bylo možno časem také účinně zasáhnout.

Předseda vědecké rady České lékařské komory Zdeněk Mrozek k práci oceněných vědců ČTK řekl, že se jedná o vysoce teoretický základní výzkum, který v tuto chvíli dopady pro léčení pacientů nemá.

Uvedl, že vědci popsali transportní mechanismy v buňce na genové a proteinové úrovni. Bez znalostí těchto mechanismů není možná například účinná imunitní obrana. „Když budeme mít poznatky o postupu dějů, budeme mít tím pádem i možnost je ovlivnit,“ shrnul Mrozek.

Výzkum trojice laureátů týkající se takzvaného vezikulárního transportu přispěl k pochopení toho, jak jsou v našich buňkách „dopraveny příslušné látky ve správnou chvíli na správné místo“, uvedl Nobelův výbor. „Poruchy tohoto systému mají škodlivé účinky a vedou k takovým důsledkům, jako jsou nervová onemocnění, cukrovka či poruchy imunity,“ konstatoval výbor.

Nobelův výbor upřesnil, že Schekman objevil soubor genů nutných pro vezikulární transport, Rothman odhalil bílkoviny v transportních váčcích, které se spojují s cílovými membránami a zajišťují tak vyložení nákladu na správné místo, a Südhof zjistil, jak transportní váčky uvolňují svůj náklad v patřičný čas.

Cenu za fyziologii a lékařství obdrželo do dnes celkem 201 vědců a lékařů, z toho deset žen. První ženskou nositelkou se v roce 1947 stala pražská rodačka Gerty Coriová, která ocenění dostala spolu se svým manželem.

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během nějž bude rovněž ohlášena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se pak svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (téměř 24 milionů Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Ohodnoťte tento článek!