Norsko hlásí dva případy nákazy virem zika u těhotných žen

gynekologie, těhotenství, ultrazvuk

Norští lékaři diagnostikovali u dvou těhotných žen virus zika, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozku u lidských plodů. Informovala o tom agentura AP. Obě ženy se nedávno vrátily z Latinské Ameriky.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu znovu důrazně vyzvala, aby těhotné do oblastí zasažených virem necestovaly.

V Norsku lékaři otestovali již zhruba pět desítek lidí kvůli podezření na onemocnění virem zika, odhalili ale zatím jen tři případy onemocnění. Ve všech šlo o lidi, kteří pobývali určitou dobu v Latinské Americe. Kromě dvou těhotných žen onemocněl virem také jeden muž.

Zda virus nějak ovlivnil plody těhotných žen, podle zástupce Norského ústavu veřejného zdraví Johna-Arneho Röttingena zatím není možné říci. Pacientky jsou ale pod pečlivým lékařským dohledem.

Virus zika s vysokou pravděpodobností způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která předčasně ukončuje růst mozku lidských plodů. Definitivní důkazy pro takovou spojitost ale zatím k dispozici nejsou. Ve středu WHO uvedla, že virus může poškodit i placentu nebo nervový systém plodu. U dospělé populace je průběh nákazy mírný (vyšší teploty, vyrážka, bolesti hlavy a kloubů).

WHO kvůli rozšíření viru zika především v Brazílii vyhlásila před pěti týdny celosvětový stav nouze. Výskyt viru, který přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, byl dosud potvrzen ve více než 50 zemích světa.

Ohodnoťte tento článek!