Nová látka prý již v malých dávkách zvyšuje výkonnost mozku

Nová látka může zvýšit výkonnost mozku. Může také lidi, kteří se intenzivně připravují na zkoušku, udržet v duševně bdělém stavu, i když se vzdají spánku. Vyplývá to ze studie, kterou odborníci provedli v britském Guildfordu mezi 16 účastníky…

Julia Boyleová a její kolegové podávali mužům ve věku 18 až 45 let, kteří se připravovali na zkoušku, různá množství ampakinu CX717. Ukázalo se, že již malé dávky této látky vedly k větší bdělosti, výkonnosti a koncentrovanosti.

Látka by prý jednou mohla pomoci i pacientům s Alzheimerovou chorobou, narkolepsií (záchvaty neodolatelného spánku) a s poruchami pozornosti, které

se v odborné literatuře označují zkratkou ADHS.

Účastníci výzkumu nesměli spát a museli v pravidelných intervalech řešit úlohy. Účastníci, kteří užívali ampakin, dosahovali vždy lepších výsledků, než ti, kdo dostali jen neutrální neúčinnou látku.

Při užívání ampakinu nebyly pozorovány vedlejší účinky, jako nervozita nebo přílišné napětí, které například způsobuje kofein nebo amfetamin. Ampakin zvyšuje aktivitu glutamátu, látky, která přenáší nervové signály. Tím vědci také vysvětlují vliv ampakinu na zvýšení výkonnosti mozku.

„Všichni máme stejný počítač, avšak fungujeme při různém napětí,“ sdělil vynálezce ampakinu Gary Lynch. Ampakin prý toto „napětí“ zvyšuje.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!