Novartis kupuje za 3,9 miliardy USD specialistu na rakovinu AAA

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis koupí za 3,9 miliardy USD (86,1 miliardy Kč) francouzskou firmu Advanced Accelerator Aplications (AAA), která se specializuje na jadernou medicínu a její využití při léčbě nádorů.

Novartis, který je největším světovým výrobcem léků na předpis, si tak výrazně upevní pozici v oblasti onkologických léků, informovala včera agentura Reuters.

AAA vyrábí radiofarmaceutické přípravky, které obsahují radioizotopy a používají se klinicky jak pro diagnostiku, tak pro léčbu nádorů. Tržby tohoto podniku loni stouply o 23 procent na 109 milionů eur (2,8 miliardy Kč).

Vlajkovým produktem firmy je Lutathera. Koncem září schválila Evropská unie produkt k léčbě vzácných gastro-entero-pankreatických neuroendokrinních nádorů. Podobný nádor například zabil v roce 2011 zakladatele společnosti Apple Steva Jobse. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) by měl o produktu rozhodnout v lednu.

Firmu AAA založil v roce 2002 italský fyzik Stefano Buono s cílem využít patent od Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Od listopadu 2015 se s akciemi firmy obchoduje v New Yorku. Podnik má nyní 21 výrobních a výzkumných a vývojových zařízení. Zaměstnává 530 lidí ve 13 zemích – Belgii, Francii, Německu, Itálii, Polsku, Portugalsku, Španělsku, Švýcarsku, Nizozemsku, Británii, Izraeli, USA a Kanadě.

Novartis není jediným velkým výrobcem léků, který sází na radiofarmaceutické přípravky. Německý Bayer prodává přípravek Xofigo, který ozařuje kostní metastáze u pacientů s rakovinou prostaty, kteří nereagují na hormonální terapii. Bayer v současnosti testuje stejnou léčbu u dalších typů rakoviny, uvedl list The Wall Street Journal.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!