Novartis převzal německou Hexal, vznikla tak světová jednička

Švýcarský farmaceutický koncern Novartis dokončil převzetí německé firmy Hexal, a vznikl tak největší světový výrobce léků, kterým vypršela patentová ochrana. Evropská unie akvizici za osm miliard dolarů schválila minulý měsíc, uvedl dnes švýcarský podnik…

CURYCH –

Hexal se v Novartisu stal součástí divize Sandoz, která byla dosavadní světovou dvojkou. Sandoz na první světové příčce výrobců léků bez patentové ochrany vystřídal izraelskou firmu Teva Pharmaceuticals.

Akvizice zvýšila tržby generické divize Novartisu na 5,1 miliardy dolarů, zatímco Teva měla loni tržby 4,8 miliardy. Novartis dodal, že ještě čeká na souhlas amerických protimonopolních orgánů s převzetím společnosti Eon Labs, která je sesterskou firmou Hexalu v USA. Novartis nabídl drobným akcionářům americké firmy vykoupení zbytku akcií za další téměř miliardu dolarů.

Americká komise FTC si vyžádala k této akvizici doplňkové informace. Novartis dostal od EU zelenou ke koupi celého Hexalu. V Eon Labs se chystá koupit podíl 67,7 procenta.

Oba podniky vlastnila německá rodina Strüngmannových, Evropská komise ale posuzovala pouze převzetí Hexalu, protože Eon Labs v Evropě nepodniká, napsala agentura Reuters.

Manažeři Novartisu odhadují, že do pěti let budou mít léky z jeho výroby deset procent světového trhu s léčivy bez patentové ochrany. Roční tržby s těmito preparáty by přitom v té době mohly dosáhnout 100 miliard dolarů. Hexal loni vytvořil tržby 1,65 miliardy dolarů. V nabídce má například lék snižující cholesterol

v krvi.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!