Nový protest rakouských lékařů předčasně ukončen

Titulní obrázek

Rakouští lékaři v pondělí uskutečnili další stávku na protest proti chystané reformě zdravotnictví, přestože na jejím návrhu se v neděli večer zástupci obou stran vládní koalice znovu nedohodli a reforma tak prozatím ztroskotala. Stávka však byla zkrácena a mnozí lékaři ji předčasně ukončili už během dnešního dne…

V červnu se uskutečnila napřed jednodenní a pak dvoudenní stávka, dnes zahájený protest byl původně plánován jako třídenní. Lékařská komora však nakonec rozhodla, že v úterý a ve středu už stávka pokračovat nebude. Z původně uzavřených zhruba 15.000 ordinací praktických a odborných lékařů kromě toho už v průběhu dne postupně stovky ordinací otevíraly a lékaři se vraceli ke své práci.

Také chystané demonstrace, shromáždění, protestní pochody a letákové akce byly nakonec silně oslabeny, protože například na hlavní demonstraci do Vídně se mnozí lékaři z venkova už vůbec nevypravili.

Přesto byla po celý den zajištěna akutní lékařská pomoc podobně jako v předchozích případech posílením záchranné služby a služeb v nemocnicích.

Nová situace vznikla v neděli pozdě večer, kdy definitivně ztroskotala jednání zástupců sociálnědemokratické (SPÖ) a lidové strany (ÖVP), které tvoří takzvanou velkou vládní koalici. Vláda se původně snažila reformu prosadit ještě před parlamentními prázdninami, rozhovory ale nakonec ztroskotaly na neústupnosti obou stran. Dlouhodobé napětí mezi SPÖ a ÖVP pak dnes vyvrcholilo rozpadem vlády.

Další jednání o reformě zdravotnictví tedy začnou až po předčasných parlamentních volbách, které se uskuteční pravděpodobně v září. Jednání o reformě tak začnou zřejmě úplně od začátku. Reforma je v každém případě pro letošní rok prakticky smetena ze stolu, což ovšem znamená i odklad navrženého zvýšení státního příspěvku pro zdravotní pojišťovny. To mělo jen letos činit 450 milionů eur, tedy přes jedenáct miliard korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!