Obama u republikánů opět narazil s návrhem reformy zdravotnictví

barack obama

Americký prezident Barack Obama na schůzce se zástupci Kongresu nepřesvědčil republikánské zákonodárce o svém návrhu na reformu zdravotnictví. Obama po schůzce v Bílém domě podle serveru deníku The Washington Post zopakoval, že smyslem reformy nemá být převzetí odpovědnosti vládou, ale stanovení minimálních nároků pojištěnců.

Podle demokratů existují mezi republikány a demokraty i styčné plochy.

Obama dnešní schůzku se zhruba 40 kongresmany z obou parlamentních stran svolal jako jeden z posledních pokusů, jak ještě dospět ke kompromisnímu návrhu zdravotní reformy. Apeloval na zúčastněné strany, aby se zaměřily na to, v čem se shodují, a nikoli na rozepře.

„Všichni víme, že je to naléhavé,“ řekl prezident zástupcům Sněmovny reprezentantů a Senátu při debatě, kterou vysílala televize. Naneštěstí se však z této otázky přes všechna slyšení a jednání stala podle Obamy „velmi ideologická bitva“.

Šéf Bílého domu v pondělí představil svůj vlastní návrh reformy zdravotnictví. Snaží se jím překonat rozdíly mezi senátní a sněmovní verzí návrhu zákona, jenž by měl zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů. Součástí je i návrh na vytvoření nového federálního úřadu, který by bránil „nespravedlivému zvyšování pojistného“.

„Toto je téma, které se týká každého, týká se nejen lidí bez pojištění, ale také těch, kteří pojištění mají,“ řekl prezident na úvod dnešní schůzky. Argumentoval i tím, že peníze jdoucí do zdravotnictví ovlivňují rovněž tvorbu pracovních míst.

Republikány však zjevně Obamova iniciativa nepřesvědčila. Republikánský senátor Lamar Alexander řekl, že zdravotnická reforma by vedla ke zvyšování daní, zesílení regulace a omezení výběru pro uživatele zdravotnických služeb. Republikánská opozice podle něj v tomto reprezentuje vůli většiny Američanů.

V jednu chvíli se Obama pustil do ostré pře se senátorem Johnem McCainem, s nímž předloni soupeřil v prezidentských volbách. Senátor za Arizonu si stěžoval, že zdravotnickou reformní legislativu utvářel Kongres ovládaný demokratickou většinou. Tento „produkt“ byl vyroben „za zavřenými dveřmi“, stěžoval si McCain na údajné nedodržení Obamova slibu otevřenosti. Šéf Bílého domu senátora upozornil, že už neběží kampaň před prezidentskými volbami.

Práce na definitivním znění zákona prakticky ustaly, když Obamovi demokraté po lednových doplňovacích volbách do Senátu ve státě Massachusetts v Kongresu přišli o dostatek hlasů pro schválení konečné podoby reformy.

Demokratický šéf finančního výboru Senátu Max Baucus dnes tvrdil, že zákonodárci jsou blízko „překlenutí spousty rozdílů v názorech“. Senátor, který se loni pokusil sepsat svůj návrh zdravotní reformy, prohlásil, že zákonodárci za Republikánskou a Demokratickou stranu se příliš nerozcházejí v názoru na kontrolu nárůstu nákladů na americké zdravotnictví. Podle Baucuse se obě strany shodují například v tom, jak posílit zdravý životní styl Američanů a kvalitu zdravotní péče.

Ohodnoťte tento článek!