Obama zachraňuje zdravotní reformu

barack obama

Americký prezident Barack Obama se snaží před klíčovou čtvrteční debatou s republikány zachránit osud hlavního bodu svého domácího programu: reformy zdravotního pojištění.

Na webových stránkách Bílého domu včera představil svůj vlastní návrh, který by měl překonat rozdíly mezi senátní sněmovní verzí a zároveň oživit schvalování této změny.

Toa se zadrhla v Kongresu. Senát i Sněmovna reprezentantů již přijaly svou verzi reformy. Práce na definitivním znění zákona ale prakticky ustaly, když Obamovi demokraté po lednových doplňovacích volbách do Senátu ve státě Massachusetts v Kongresu přišli o dostatek hlasů pro schválení reformy.

Zákon by měl zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů. Nejdůležitější z Obamovy verze je návrh na vytvoření nového federálního úřadu, který by zabraňoval „nespravedlivému zvyšování pojistného“. Podle washingtonského serveru politico.com překvapuje, že Obamův návrh neobsahuje možnost veřejného zdravotního pojištění.

Obama, který se dosud při tvorbě reformy držel stranou, očekává, že jeho návrh pomůže hlavně rodinám a malým firmám. Na zdravotní péči nyní nemá přes 30 milionů Američanů.

Prezidentův návrh chce především zvýšit konkurenci na trhu zdravotních pojišťoven a zabránit tomu, aby tyto firmy odmítaly pacientům proplácet péči. Chce také ukončit „diskriminaci“ Američanů, jimž pojišťovny nechtějí hradit pojištění kvůli tomu, že v okamžiku uzavření pojistky měli zdravotní potíže, o kterých pojišťovna nevěděla.

Obama tvrdí, že jeho návrh ve zdravotnictví odstraní plýtvání a podvody, a přinese tak významné úspory, a to sto miliard dolarů v příštích deseti letech a jeden bilion dolarů v dekádě následující.

Kromě úspor a přísnějšího dohledu nad utrácením ve zdravotnictví tak jeho představa reformy obsahuje i nové daně, jež by měly přinést další prostředky na zdravotní péči.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!