Obama změnil postoj k povinné antikoncepci zdarma

antikoncepce

Americký prezident Barack Obama ustoupil od kontroverzního plánu, aby povinnou součástí zdravotního pojištění poskytovaného zaměstnavateli byla antikoncepce zdarma. Po kritice ze strany náboženských organizací oznámil, že církevní zaměstnavatelé, jako třeba katolické univerzity nebo nemocnice, nemusí nabízet svým zaměstnankyním zdarma antikoncepci, ale že v případě jejich zájmu to musí udělat pojišťovny.

Církevní organizace tvrdily, že jde o zásah do náboženských svobod. Návrh kritizovali také republikáni a jejich prezidentští kandidáti.

Obama se rozhodl změnit postoj rychle po propuknutí kontroverze, zjevně ve snaze vyhnout se potenciálně výbušnému sporu před nadcházejícími prezidentskými volbami.

„Náboženské organizace nebudou muset za tyto služby platit,“ řekl dnes Obama s tím, že zaměstnankyním, které budou mít zájem, musí v rámci pojištění poskytnout antikoncepci zdarma pojišťovny. „Ale ženy pracující v těchto institucích budou mít přístup k antikoncepci zdarma,“ dodal.

Uznal, že náboženské skupiny mohou mít „skutečné obavy“ týkající se kontroly porodnosti, ale současně obvinil některé své politické protivníky, že chtějí téma proměnit v „politický fotbal“. Katolická církev například neuznává prakticky žádný způsob antikoncepce.

Ohodnoťte tento článek!