Obamovu reformu zdravotnictví provázejí další technické zádrhele

hypochondrie, počítač, internet, laptop,

Reformu zdravotnictví amerického prezidenta Baracka Obamy, která zavádí povinné zdravotní pojištění, dál provázejí technické potíže. V neděli opět zkolaboval systém, přes nějž se mohou lidé o pojištění přihlásit. Provozovateli internetové stránky healthcare.gov nefungovalo připojení a systém byl několik hodin zcela mimo provoz.

Informovala o tom agentura Reuters.

Takzvané burzy pojištění, jež zprostředkovávají zdravotní pojištění milionům Američanů, kteří ho nemají, fungují od 1. října. Provoz ale běží velmi klopotně: ke stránce healthcare.gov je už od jejího spuštění velmi obtížné se připojit a problémy oficiálně přiznala i administrativa.

Reforma zdravotnictví zvaná Obamacare je nejambicióznějším sociálním programem v Americe od 60. let. Republikáni reformu, schválenou Kongresem v roce 2010 a posléze potvrzenou nejvyšším soudem, odmítají a měsíce se ji intenzivně snaží zrušit nebo alespoň oslabit. Tvrdí, že zvýší cenu zdravotního pojištění a že je nespravedlivá v tom, že nutí pod hrozbou pokuty k pojištění i ty Američany, kteří ho nechtějí

Většina pojištěných Američanů je pojištěna u zaměstnavatele, asi pětina má individuální pojištění. Zhruba 48 milionů Američanů, tedy asi 14 procent, pojištění nemá.

Burzy mají nabízet pojištění pokrývající i ty oblasti, které dosud vždy nemusely být součástí pojištění – například psychiatrickou pomoc, antikoncepci nebo preventivní prohlídky. Reforma zahrnuje i další změny zdravotního pojištění, například zákaz diskriminace na základě pohlaví a předcházejících nemocí či vrozených vad.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!