Oběti SARS chystají žaloby

Nejméně šest rodin obětí viru SARS, který ve světě usmrtil 813 lidí, chce žalovat hongkongskou správu nemocnic. Ta podle nich nezvládla v březnu počátek epidemie a uvedla tak obyvatele v obecné ohrožení…

Informoval o tom deník South China Morning Post. Podle téhož zdroje se také asi tři desítky ošetřovatelek, které se SARS nakazily a uzdravily se, radí s advokáty, jak nejúčinněji pohnat zaměstnavatele k zodpovědnosti za zanedbání péče.

V Hongkongu trvala epidemie 13 týdnů a postihla 386 členů nemocničního personálu.

Celkem ji nepřežilo 298 pacientů, z nichž poslední, osmapadesátiletá žena, zemřela koncem minulého týdne.

Je ještě možné očekávat další úmrtí, protože několik desítek lidí zůstává nadále v kritickém stavu.

V Kanadě další mrtvý

V kanadské provincii Ontario podlehl v noci na včerejšek nemoci první zdravotnický pracovník.

Ministerstvo zdravotnictví neupřesnilo, zda šlo o muže či ženu, uvedlo jen, že oběti bylo 51 let a pracovala ve Všeobecné nemocnici v North Yorku, kde se objevilo poslední ohnisko SARS.

Epidemie stála správu provincie na mimořádných výdajích na zdravotní péči už 945 miliónů kanadských dolarů (asi 19 a čtvrt miliardy Kč), jak informoval ministr zdravotnictví v Ontariu Tony Clement.

Na seznamu oblastí, kam Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje cestovat, zůstává už jen Toronto a Tchaj-wan.

Zdravotníci ovšem nemohou vyloučit recidivu epidemie, i když by podle nich následky už nebyly tak tragické.


„Jsme přesvědčeni, že vrátí-li se SARS do konce roku, bude mít jen slabší účinky.“

mluvčí WHO Christine McNabová

Mluvčí WHO Christine McNabová uvedla, že Hongkong a Singapur budou dodržovat nynější preventivní opatření až do konce roku a ostatní země je dokáží rychle zavést. „Víme, že použité metody kontroly, i když se neliší od středověkých opatření proti moru, jsou stále účinné,“ připomněla McNabová.

Čínský premiér Wen Ťia-pao se včera během své první návštěvy v Hongkongu setkal s personálem Nemocnice prince z Walesu a ocenil práci lékařů a zdravotníků v době vrcholící epidemie SARS.

Právo, 1.7.2003

Ohodnoťte tento článek!