Oběti thalidomidu v Austrálii dostanou desítky milionů odškodného

peníze, euro

Stovka obětí užívání škodlivého léku thalidomid z Austrálie a Nového Zélandu dostane od britské farmaceutické firmy Diageo v rámci mimosoudního vyrovnání odškodné ve výši 89 milionů australských dolarů (přes 1,5 miliardy korun). Informoval o tom právní zástupce lidí, kteří proti firmě podali hromadnou žalobu.

Thalidomid je účinná látka, která se v 50. a 60. letech minulého století užívala v lécích proti těhotenským nevolnostem; později se zjistilo, že se kvůli ní rodí děti se zdeformovanými končetinami. Společnost Diageo lék nevyráběla ani nedistribuovala, koupila však firmu Distillers Company, která lék před půlstoletím do Austrálie dovážela.

„Byl to velmi složitý a náročný spor, ale díky této dohodě nyní skupina lidí dostane odškodné, což je výsledek, který povede ke konečné nápravě velké historické křivdy,“ citovala agentura Reuters právního zástupce poškozených Petera Gordona.

Firma Diageo se k nárokům postižených lidí postavila vstřícně, na rozdíl od výrobce léku, německé farmaceutické firmy Grünenthal, která lék Contergan vyráběla. Ta stěžovatele odškodnit odmítla, nynější vyrovnání ale podle serveru BBC News znamená, že žaloba proti Grünenthalu bude rovněž stažena.

Lidé, kteří se narodili těžce postižení kvůli tomu, že jejich matky užívaly v těhotenství thalidomid, se dožadují odškodnění po celém světě. V roce 2010 se obětem oficiálně omluvila britská vláda a slíbila jim vyplatit celkem 20 milionů liber. Madridský soud minulý měsíc společnosti Grünenthal nařídil odškodnit 32 Španělů.
Německý výrobce se obětem oficiálně omluvil teprve loni, do roku 2010 vyplatil odškodné ve výši půl miliardy eur.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!