Obnova iráckého zdravotnictví si vyžádá přes osm miliard dolarů

Irák bude potřebovat nejméně osm miliard dolarů na obnovu svého zdravotnického systému zničeného minulými válkami a hospodářskými sankcemi. Agentuře Uvedl to náměstek iráckého ministra zdravotnictví Amar Saffár. Zdůraznil zároveň, že takovou sumu nebude země schopna si opatřit sama…

BAGDÁD –

„Během příštích čtyř let budeme potřebovat osm miliard dolarů výhradně na obnovu našeho zdravotnického systému. Do této částky přitom není zahrnut rozpočet na jeho fungování,“ řekl Saffár.

Stav iráckých státních financí ovšem podle něj neumožňuje tak vysoké investice. „Vyzýváme proto mezinárodní společenství, aby nám pomohlo,“ dodal.

USA už v roce 2004 přislíbily, že vyčlení 786 milionů dolarů na výstavbu nemocnic v Iráku a na nákup zdravotnického zařízení. Velká část z této sumy byla ale ve skutečnosti vynaložena na bezpečnostní výdaje.

„V té době, počátkem roku 2004, se zdálo, že se situace zlepšuje, a my jsme mysleli, že se budeme moci zaměřit na obnovu systému v uklidněné atmosféře,“ řekl nejmenovaný americký představitel v Bagdádu.

„Bezpečnostní situace se ale výrazně zhoršila a my jsme museli vyčlenit 25 procent z tohoto rozpočtu na ochranu staveb a dělníků, kteří na nich pracují,“ zdůraznil tento zdroj, který si přál zachování anonymity.

Washington se podle něj zavázal vybudovat a vybavit 150 zdravotnických středisek do poloviny letošního roku. Jejich počet byl ale snížen na 142 a jejich uvedení do provozu se protáhne v nejlepším případě do konce roku.

USA rovněž přislíbily obnovit 19 iráckých nemocnic, podařilo se to ale jen u jedné z nich, v posvátném šíitském městě Nadžaf. Pokud jde o 75 milionů dolarů určených na vybavení iráckých nemocnic lůžky, sterilizačním materiálem, ventilátory, rentgeny a podobně, tyto peníze mají být poskytnuty do dubna.

„Až dosud byly Spojené státy štědré, jejich pomoc měla ale jen slabý dopad,“ řekl Saffár. Politování vyjádřil také nad tím, že při provádění rekonstrukčních prací byla dávána přednost americkým firmám před iráckými.

Podle nejmenovaného amerického představitele byla obnova iráckých nemocnic zpožděna mimo jiné i kvůli absenci kontinuity ve vedení iráckých i amerických institucí.

„Jsem rozčarován tím zpožděním, nejsem ale překvapen: od dubna 2003 se na postu iráckého ministra zdravotnictví vystřídalo šest lidí, a stejně tolik bylo amerických zástupců pověřených touto záležitostí,“ řekl.

Naděje vkládá člen vedení iráckého ministerstva zdravotnictví v loňské parlamentní volby, z nichž by měl poprvé od invaze do Iráku vzejít řádný parlament s mandátem na čtyři roky. To by podle něj mělo přispět k posílení stability a kontinuity zdravotnické politiky v zemi.

„Budeme se moci zaměřit na stanovení cílů obnovy zdravotnického systému, jak na úrovni materiálního zajištění, tak i vzdělávání lékařů a zdravotních sester,“ doufá náměstek Saffár. „Budeme ale potřebovat ještě více peníz,“ dodává.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!